porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Zasady wystawiania mandatu karnego za wykroczenie drogowe

Witam serdecznie. Mam pytanie dostałem list ze Straży Miejskiej z zdjęciem mojego samochodu gdzie przekroczyłem prędkość o 35 km\h. i dostałem 300 zł mandatu i 4 pkt. Karne Mandat dostałem dziś a zdjęcie zrobione było pół roku temu. Przez ten czas mogłem dostać wiele innych mandatów które przyjdą dopiero za kilka miesięcy, a co za tym idzie mogę utracić przez to prawo jazdy z powodu niewiadomej czy mam inne punkty czy tez nie. Od dziś dopiero wiem co grozi ale nie wiem czy już za późno nie jest? Ale tutaj się rodzi pytanie czy to aby jest zgodne z prawem że po 6 miesiącach dostaje dopiero mandat karny że taki czas mogłem dostać jeszcze kilka  które dopiero dojdą do mnie i to grozi zabraniem prawa jazdy. Bardzo proszę o odpowiedz czy może tak być czy to jest zgodne z prawem. Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedź.

Kierowca który popełnił wykroczenie drogowe może zostać ukarany mandatem karnym w dwóch przypadkach. Po pierwsze kara grzywny może być nałożona na kierowcę w formie mandatu karnego jeśli ten został schwytany na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia. W drugim zaś przypadku straż miejska może ukarać kierowcę mandatem karnym jeśli stwierdzi popełnienie wykroczenia za pomocą przyrządu kontrolno-pomiarowego lub urządzenia rejestrującego, a sprawca nie został schwytany na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem i nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu. Mandat karny może być jednak nałożony na sprawcę wykroczenia drogowego tylko przez 60 dni od dnia ustalanie sprawcy. Ponieważ Pana pojazd został zarejestrowany za pomocą przyrządu kontrolno-pomiarowego należy wnioskować, że Pana dane zostały ustalone niezwłocznie po popełnieniu wykroczenia. W związku z powyższym istnieje duże prawdopodobieństwo, że mandat karny został na Pana nałożony po upływie ustawowych 60 dni. W zaistniałej sytuacji straż miejska powinna skierować do sądu wniosek o ukaranie Pana karą grzywny a nie nakładać mandat karny.

Jeśli kwestionuje Pan zasadność nałożonego mandatu karnego jedyną możliwością na uniknięcie obowiązku jego zapłaty jest złożenie do sądu wniosku o uchylenie prawomocnego mandatu karnego. Zgodnie bowiem z kodeksem postępowania w sprawach wykroczeń prawomocny mandat karny podlega niezwłocznie uchyleniu jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie albo na osobę która popełniła czyn zabroniony przed ukończeniem 17 lat. W przypadku złożenia wniosku o uchylenie prawomocnego mandatu karnego sprawa trafi sądu który po przeprowadzeniu postępowania dowodowego ustali czy były podstawy do ukarania Pana mandatem karnym za przekroczenie prędkości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *