Rozwiązanie umowy pracę z powodu złych warunków pracy
Dzień dobry chciałbym uzyskać poradę prawną w sprawie Pana który produkuje bramy i ogrodzenia. Pracowałem u tego cały poprzedni rok i zrezygnowałem z pracy z powodu warunków tam panujących. Szatnia mieści się w piwnicy willi. Szatnia to zarazem stołówka kotłownia. Jak w takich warunkach można jeść. Myszy koty psy wszystko tam biegają. Ja z zawodu jestem spawaczem i tez z tego nie bylem zadowolony słabe wyciągi a zaraz koło spawalni jest malarnia i ten wszystek pył leciał wprost na mnie tak że maskę spawalnicza miałem czarną i pełno farby na twarzy. Malarnia to namiot z plandeki masakra co tam się u tego pracodawcy dzieje. Młode chłopaki wykorzystywane do granic możliwości. A jeden chłopak pracujący na pile taśmowej pracuje zupełnie na dworze pod jakimś daszkiem prowizorycznie zrobionym. Jednym słowem warunki niegodne człowieka a w dodatku za 14 zł. na godzinę. A dlaczego tak tego pracodawcę opisuje? Ponieważ jak napisałem wcześniej zrezygnowałem z pracy i do tej pory nie otrzymałem wynagrodzenia, Jeszcze dopisze że jak się upomniałem o swoje pieniążki to ta pani napisała mi wiadomość obrażając mnie. Takie zakłady jak ten to nie powinny istnieć. Chciałbym tą panią podać do sadu. Co mam dalej zrobić? Proszę o pomoc w odzyskaniu moich pieniążków Za odpowiedz serdecznie dziękuję.
Każdy pracodawca ma obowiązek chronić zdrowie oraz życie swoich pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych oraz higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy powinno się odbywać przede wszystkim przez jej odpowiednią organizację. Ponadto pracodawca ma powinien stać na straży przestrzegania w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawać polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolować wykonanie tych poleceń. Obowiązkiem pracodawcy jest również reagowanie na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywanie środków podejmowanych w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy.
Pracodawca który nie przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny pracy narażając tym samym życie oraz zdrowie swoich pracowników, dopuszcza się naruszenia swoich podstawowych obowiązków. Pracownik może zaś z tego powodu rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy, zachowując jednocześnie prawo do odszkodowania za okres utraconego wynagrodzenia w okresie wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia. Dodatkowo może Pan poinformować miejscowo właściwą inspekcje pracy o zaniedbaniach w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w danym zakładzie pracy.