porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Okres przedawnienia kredytu konsumenckiego

Witam serdecznie, Mam problem z którym chciałabym się zwróć do Państwa. Otóż do mojego chłopaka odezwała się firma windykacyjna informując iż mój chłopak ma zadłużenie w wysokości 11 200 zł. podstawy plus odsetki kwota łączna ponad 20 tys. Ustalono spłatę na kwotę 500 zł. miesięcznie . Chłopak spłacił łącznie 4 tys. do tej pory. Problem polega na tym iż kwota zadłużenia powstała ponad 10 lat temu. Posługują się jakimś nakazem z sadu z 2009roku o którym nikt nas nie poinformował. Nie było nigdy żadnego pisma informującego o jakiś zaległościach ani o sprawie w sadzie nawet awiza. Adres stałego meldunku cale życie był taki sam wiec nie byłoby problemu by znaleźć mojego chłopaka. Dowiedziałam się że odsetki po 3 latach zostają automatycznie kasowane. podobno kwota zadłużenia z przed 10 lat w ogóle nie należy się do spłaty. Posiadam ten nakaz na mailu wiec jeśli trzeba by było to mogę go państwu wysłać. Proszę o informacje co można z tym zrobić i jakie byłyby koszty związane z tym gdybym chciała by Państwo poprowadzili tę sprawę. Problem jest taki iż my nie mieszkamy obecnie w Polsce, i nie mogę gdzieś na miejscu pójść do prawnika. Pozdrawiam i czekam na odpowiedz.

Roszczenia majątkowe takie jak pożyczki i kredyty bankowe ulegają przedawnieniu. Dlatego jeśli roszczenie które firma windykacyjna posiada przeciwko Pani chłopakowi uległo już przedawnieniu może on uchylić się od jego spłaty. Dodatkowo jeśli Pani chłopak zaciągał pożyczkę jako konsument firma windykacyjna nie będzie mogła dochodzić swojego roszczenia na drodze sądowej. Długość terminu przedawnienia zależy głównie od tego jakiego roszczenia ono dotyczy, czy jest to roszczenie okresowe oraz czy zostało zaciągnięte w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeśli zaległa wierzytelność którą posiada Pani chłopak związana jest z zaciągniętą pożyczką to mają zastosowanie ogólne terminy przedawnienia roszczenia. Zgodnie zaś z ogólnymi zasadami termin przedawnienia wynosi sześć lat. Natomiast jeśli roszczenie jest okresowe lub związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, ulega ono przedawnieniu z upływem trzech lat. Pożyczka, nawet jeśli jest zaciągnięta przez osobę fizyczna nie prowadzącą działalności gospodarczej, jest roszczeniem związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wynika to z faktu, że podmiot udzielający pożyczki robi to  związku z prowadzona przez siebie działalnością gospodarczą.

Dla ustalenia czy przysługujące firmie windykacyjnej roszczenie uległo już przedawnieniu ważne będzie ustalenie od kiedy roszczenie to stało się wymagalne. Bieg przedawnienia rozpoczyna się bowiem od dnia w którym roszczenie stało się wymagalne. Natomiast jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia w którym roszczenie stałoby się wymagalne gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie. Ustalając czy roszczenie Pani chłopaka uległo już przedawnieniu powinniście Państwo zwrócić również uwagę czy nie doszło do przerwania biegu przedawnienia. Przerwanie biegu przedawnienia może mieć miejsce w trzech sytuacjach. Po pierwsze bieg przedawnienia przerywa się przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia. Po drugie bieg przedawnienia przerywa się przez wszczęcie mediacji. Po trzecie bieg przedawnienia ulegnie przerwaniu przez uznanie roszczenia przez osobę przeciwko której roszczenie przysługuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *