Ograniczenie władzy rodzicielskiej z powodu długów rodziców
Jestem żonaty od 15 lat. Wraz z żoną mamy 2 synów. Żona miesiąc temu złożyła pozew rozwodowy. Tydzień temu dowiedziałem się, że od roku spotyka się z innym mężczyzną. Obawiam się, że będzie chciała otrzymać prawa do opieki nad dziećmi. Moja żona jest skrajnie nieodpowiedzialna finansowo. W czasie naszego małżeństwa wzięła kilka pożyczek których nie spłacała. Wiem, choć starała się to ukryć o co najmniej 4 sprawach komorniczych w ciągu ostatnich 5 lat. Nigdzie nie pracowała dłużej niż pół roku, bo się jej nie chciało. Z wyjątkiem pracy u mojej cioci gdzie przepracowała 5 lat z czego 4,5 roku na urlopie wychowawczym. Obawiam się że nie będzie potrafiła zapewnić odpowiedniego poziomu życia naszym dzieciom. Pracując zarabiam miesięcznie minimalne wynagrodzenie i nie stać mnie na adwokata. Do tej pory mieszkamy razem, choć żona wymeldowała się już dwa lata temu. Nie mogę dalej znieść tej sytuacji. Chciałbym aby się wyprowadziła, lecz boję się że zabierze dzieci do mieszkania swoich rodziców, a jej ojciec ma poważne kłopoty z nadużywaniem alkoholu. Proszę jeżeli jest to możliwe o szybką pomoc lub poradę prawną.
W przypadku opuszczenia przez żonę wspólnego miejsca zamieszkania konieczne będzie ustalenie prawa do sprawowania opieki nad dziećmi oraz ustalenie kontaktów z rodzicem któremu nie zostanie przyznane prawo do sprawowania opieki. Jeśli ma Pan uzasadnione wątpliwości co do możliwości żony do sprawowania prawidłowej opieki nad waszymi dziećmi powinien Pan złożyć wniosek o przyznania Panu prawa do sprawowania faktycznej opieki nad nimi oraz ustalenie miejsca zamieszkania dzieci przy Panu. Brak pracy nie stanowi co prawda przesłanki odebrania żonie prawa do sprawowania opieki nad dziećmi jednak rozrzutny oraz nieodpowiedzialny tryb życia żony może stanowić podstawę przyznania Panu opieki nad dziećmi.
Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom którzy żyją w rozłączeniu, sąd opiekuńczy może ze względu na dobro dziecka określić sposób jej wykonywania i utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Jeżeli rodzice przedstawią zgodne z dobrem dziecka pisemne porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem, Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej im obojgu. Natomiast w sytuacji gdy rodzice nie dojdą do porozumienia co do sposobu wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej Sąd powierzy opiekę nad dziećmi jednemu z rodziców ograniczając prawo do opieki drugiemu rodzicowi tylko do niektórych uprawnień oraz obowiązków.