Odstąpienie od umowy z powodu wad fizycznych
Witam Państwa. Jestem ofiarą oszustwa na allegro, konkretnie zakup złotego naszyjnika. Naszyjnik nie odpowiada ani opisowi, ani zdjęciom. Posiada ukryte wady (brak ogniw, czego nie widać na zdjęciach. Reklamowałam ją natychmiast i zażądałam zwrotu pieniędzy już w dniu odbioru ale bez skutku. Liczne maile do sprzedającego skończyły się fiaskiem. Sprzedający nie chciał oddać pieniędzy (dlatego nie odesłałam bransoletki z powrotem). Informowani przeze mnie na bieżąco o przebiegu sprawy pracownicy Allegro także nie pomogli). Dwa miesiące temu zgłosiłam policji podejrzenie o dokonaniu przestępstwa. Wczoraj otrzymałam postanowienie prokuratury rejonowej o odmowie wszczęcia dochodzenia w sprawie, podstawa: art. 17 par. 1 pkt 2 kpk. z sugestią założenie sprawy cywilnej. Decyzja prokuratury jest dla mnie przyzwoleniem na oszustwo. Zdecydował się założyć sprawę w sądzie. Ja mieszkam w Warszawie, oszustka w Niemczech, ale pieniądze wpłaciłam na konto w Polsce w woj. dolnośląskim. Czy mam skorzystać z gotowego formularza – pozwu, do jakiego sadu skierować pozew? Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.
W opisanym przez Panią przypadku mamy bardziej do czynienia z odpowiedzialnością z tytułu rękojmi za wady niż z oszustwem. Oszustwo bowiem występuje w przypadku gdy sprzedawca działa z zamiarem doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Natomiast w Pani sytuacji nawet jeśli ten zamiar był to nie byłaby Pani w stanie tego udowodnić. Wada fizyczna polega zaś na niezgodności otrzymanego towaru z umową. Kodeks cywilny wyróżnia cztery przypadki w których mamy do czynienia z wada fizyczną Po pierwsze wada fizyczna występuje wtedy gdy rzecz sprzedana nie ma właściwości które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia. Po drugie wadą fizyczną jest brak właściwości o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego w tym przedstawiając próbkę lub wzór. Po trzecie wadliwa jest rzecz która nie nadaje się do celu o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia. Po czwarte z wadą fizyczną mamy również do czynienia gdy rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.
Całą procedurę związaną z wykryciem wady fizycznej musi Pani rozpocząć od poinformowania sprzedającego o wadzie oraz wezwania go do usunięcia wady lub wymiany rzeczy na wolną od wad. Następnie jeśli sprzedający nie usunie wad niezwłocznie lub nie wymieni naszyjnika na inny wolny od wad, powinna Pani złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy lub obniżeniu ceny. Zgodnie bowiem z kodeksem cywilnym jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Nie ma Pani obowiązku umożliwiania sprzedającemu naprawy naszyjnika lub wymiany na inny wolny od wad, wyłącznie w przypadku gdy naszyjnik był już wcześniej wymieniany lub naprawiany. Dopiero jeśli skutecznie złoży Pani oświadczenie o odstąpieniu od umowy będzie Pani mogła wystąpić do sądu rejonowego wydziału rodzinnego z pozwem o zapłatę. Może to Pani uczynić również na urzędowym formularzu dostępnym w każdym sądzie. Pozew o zapłatę powinien być złożony w miejscu zamieszkania pozwanego. Natomiast jeśli pozwany mieszka za granicą pozew powinna Pani złożyć w sądzie właściwym według ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce.