Obniżenie ceny z powodu ukrytych wad fizycznych samochodu
Witam Państwa. Dokonałem zakupu auta wybranego spośród wielu w oparciu o opis wystawiony przez dotychczasowego właściciela na jednym z portali ogłoszeniowych. Istotną kwestią jest fakt, iż poza opisem z tak zwanego automatu, czyli zaznaczanie standaryzowanych przez portal opcji, właściciel (oferent) dodał swój opis sprzedawanego auta – głównie jego wyposażenia. Nie ukrywam, że właśnie ten opis przyciągnął moją uwagę. Tak więc transakcja została dokonana. Sprzedaż przez osobę prywatną osobie prywatnej i mały zgrzyt. Rzeczywiste wyposażenie pojazdu znacznie odbiega od opisu w ofercie. Nie ma 10 airbagów, jest ich 6. Nie ma 10 głośników, jest ich 6, ale co najważniejsze – nie ma systemu ASR i ESP, choć właśnie dlatego zdecydowałem się ów pojazd zakupić. Zwrot pojazdu nie wchodzi w rachubę. Ostatecznie pogodzę się z brakami, a poza tym poniosłem już pewne koszty związane z rejestracją, wymianami etc. Mam jednak zamiar zgłosić wobec sprzedającego roszczenie finansowe. Biorąc pod uwagę fakt, iż jest to człowiek raczej ulokowany w branży samochodowej i zaznajomiony z takimi praktykami, nie chciałbym popełnić jakiegoś błędu dyskwalifikującego mnie w dochodzeniu dwóch roszczeń. W tym miejscu szukam fachowej pomocy. Proszę o radę jak cały ten proces przeprowadzić, aby był skuteczny i zgodny z obowiązującą normą prawną.
Brak dodatkowego wyposażenie w zakupionym przez Pana samochodzie jest wadą fizyczną uprawniającą Pana do odstąpienia od umowy lub żądania obniżenia ceny. Zgodnie z kodeksem cywilnym wadą fizyczną jest niezgodność sprzedanej rzeczy z umową. Prawo cywilne wyróżnia cztery konkretne przypadki w których wykryta wada może być uznana za wadę fizyczną. Przede wszystkim wada fizyczna polega na braku właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia. Z wadą fizyczną mamy również do czynienia gdy zakupiona rzecz nie nadaje się do celu o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia. Ponadto wada fizyczna ma miejsce również gdy rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym. Ostatnim przykładem wady fizycznej jest sytuacja w której zakupiona rzecz nie ma właściwości o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego. W związku z powyższym jeśli sprzedawca zapewnił Pana że sprzedawany samochód posiada wyposażenie którego w rzeczywistości nie ma, to mamy do czynienia z ukryta wadą fizyczną.
W związku z wykryciem wady fizycznej zakupionego samochodu może Pan złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla Pana usunie wady lub wymieni wadliwą rzecz na wolną od wad. Usunięcie wad fizycznych w Pana przypadku nie będzie możliwe, nie da się bowiem bez nadmiernych kosztów zainstalować w używanym samochodzie dodatkowego wyposażenia. Sprzedawca nie będzie miał również możliwości wymiany samochodu na wolny od wad. Dlatego może Pan bez problemu złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny. Jeżeli z powodu wady fizycznej rzeczy sprzedanej złoży Pan oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny, może Pan również żądać naprawienia szkody którą poniósł przez to że zawarł umowę nie wiedząc o istnieniu wady, choćby szkoda była następstwem okoliczności, za które sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności. W szczególności może Pan żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy oraz zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł korzyści z tych nakładów.