porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Odpowiedzialność żony za długi teściów

Witam. Mamy problem z mężem tego typu , że rodzice męża mieszkają w bloku w mieszkaniu komunalnym lub spółdzielczym nie wiem teraz dokładnie jakie to jest i mają długi na to mieszkanie na 30 tysięcy i przyszło pismo o eksmisje niestety mój mąż jest tam jeszcze zameldowany bo dopiero co się pobraliśmy i mój mąż ma stałą prace i mam pytanie czy trzeba będzie spłacić ten dług za jego rodziców? Żyje tylko jego tata tez ma oczywiście prace i zarabia tyle co mój mąż a jest sam a nas dwoje. Jeśli trzeba będzie to spłacać to jak to się będzie odbywać czy po połowie czy tylko mój mąż musi to spłacić? Jest jeszcze jego siostra ale ona nie ma pracy i jest w ciąży wiec raczej ich nie eksmitują ale teraz pytanie na kogo spadnie spłata długu i czy można tego jakoś uniknąć? Ja mam auto dom itd. mamy spisać intercyzę żeby mnie nic nie zabrano? Albo no nie wiem mam założyć konto w banku tylko na siebie i żeby pieniądze męża wpływały tylko na moje konto a on był tylko upoważnionym do konta i spisać intercyzę  żeby sąd nie mógł nic ściągnąć z niego ? Naprawdę ledwo nam wystarcza pieniędzy do życia ja nie pracuje wiec jak nam każą spłacać dług to nie damy rady.

Odpowiedzialność za długi rodziców ponosi wyłącznie mąż, natomiast Pani jako osoba nie spokrewniona a jedynie spowinowacona nie ponosi żadnej odpowiedzialności za długi. Jeżeli od śmierci mamy nie minęło jeszcze 6 miesięcy jest możliwość uniknięcia odpowiedzialności za długi spadkowe rodziców. Zgodnie z kodeksem cywilnym spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi, bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności, bądź też spadek odrzucić. Wystarczy zatem że Pani mąż złoży w sądzie lub u notariusza oświadczenie o odrzuceniu spadku w całości. Bardzo ważne jest żeby mąż zmieścił się w terminie 6 miesięcy od dnia w którym dowiedzieliście się o tytule swojego powołania, czy od dnia śmierci teściowej. Bowiem po upływie tego terminu maż odziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza, a co za tym idzie będzie ponosił odpowiedzialność za długi spadkowe do wysokości czynnej wartości masy spadkowej.

W przypadku odrzucenia spadku należy również pamiętać o tym, że spadek przechodzi dalej na Państwa dzieci, wynika to z faktu że spadkobierca który odrzucił spadek traktowany jest jak osoba która nie dożyła otwarcia spadku.  Aby uniknąć odpowiedzialności za długi po żyjącym ojcu najlepiej będzie już teraz zadbać o kwestię dziedziczenia długów i zrzec się spadku w formie aktu notarialnego. Pani maż jako spadkobierca ustawowy może bowiem przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Korzyścią jak płynie ze zrzeczenia się spadku jest fakt, że zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej. Po podpisaniu aktu zrzeczenia się dziedziczenia Pani mąż oraz dzieci których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *