porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Umorzenie odsetek ustawowych za opóźnienie w spełnieniu świadczenia

Witam serdecznie. Mój problem jest dość nietypowy. W 2017 r. dokonałem oszustwa w firmie w której pracowałem na kwotę 25 tyś .zł dostałem wyrok w zawieszeniu jak i obowiązek naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonego. Próbowałem się dogadać w pokrzywdzonym na temat rozłożenia na raty tej sumy ale nawet mi nic nie odpisał tylko po upływie 2 miesięcy oddał sprawę komornikowi. Najpierw zajęli mi mieszkanie na które miałem zaciągnięty kredyt. Dogadałem się że sam je sprzedam a kwotę co zostanie ze sprzedaży mieszkania przeleje na konto komornika i tak też uczyniłem została przelana kwota 26 tyś która pokryła część zadłużenia, odsetki i część kosztów egzekucyjnych. Więc pozostało mi do spłaty około 55 tys. po krótkim opisie sprawy mam takie pytanie. Nie jestem na razie w stanie spłacić tej kwoty a dodatkowo mam co miesiąc około 200zł odsetek, dodatkowo miałem wypadek w pracy złamałem nogę i od 2 miesięcy nie mogę pracować i nie wiem kiedy wrócę do pracy. Pisałem do komornika o wstrzymanie naliczania odsetek ale nawet nic nie odpisał. Więc moje pytanie dotyczy przede wszystkim tych odsetek bo mnie przerażają. Czy jest jakaś szansa na ich anulowanie lub chociaż na ich wstrzymanie bo naprawdę nie jestem teraz w stanie spłacać długu. Proszę o jakąkolwiek pomoc w tej kwestii. Pozdrawiam serdecznie.

Zawsze istnieje możliwość umorzenia odsetek ustawowych jednak wszystko zależy od dobrej woli wierzyciela w tym przypadku Pana byłego pracodawcy. Dlatego jeśli chce się Pan starać o umorzenie odsetek musi Pań złożyć wniosek o umorzenie do swojego wierzyciela. Wniosek o umorzenie odsetek ustawowych za zwłokę powinien być oczywiście dobrze umotywowany Pan trudną sytuacja osobistą. Uzasadniając wniosek o umorzenie odsetek może się Pan powoływać między innymi na trudną sytuację finansową lub zdrowotną. Niesyty nie ma możliwości aby zmusić wierzyciela do umorzenia odsetek lub zrzeknięcia się ich.

Jeżeli Pana wierzyciel żąda zapłaty odsetek z okres dłuższy niż trzy lata wstecz może Pan również podnieść zarzut przedawnienia roszczenie. Odsetki są bowiem roszczeniem okresowym, natomiast roszczenia okresowe przedawniają się z upływem trzech lat od dnia ich wymagalności. Powyższe wynika z kodeksu cywilnego zgodnie z którym, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej trzy lata. Odsetki są zupełnie odrębnym roszczeniem od przysługującej wierzycielowi należności głównej, dlatego ulegają przedawnieniu nawet jeśli nie przedawniła się wierzytelność główna. Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 1991.07.09 I ACr 204/91 OSA 1992/1/7, jeżeli powstanie roszczenie o zapłatę odsetek za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego, to uzyskuje ono byt niezależny od długu głównego i według własnych reguł ulega przedawnieniu. Roszczenie o odsetki staje się wymagalne osobno w każdym dniu opóźnienia i w związku z tym przedawnia się osobno na każdy dzień opóźnienia. Wobec tego spełnienie świadczenia głównego rodzi jedynie ten skutek, że przerywa proces narastania należności z tytułu odsetek za opóźnienie, ale nie niweczy samego bytu roszczenia o te odsetki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *