Odpowiedzialność karna małoletniego w wieku 17 lat
Dzień Dobry. Jestem matką trójki dzieci – 6, 14 i prawie 16 lat. Jestem jedynym opiekunem prawnym dwóch starszych chłopców, ich biologiczny ojciec jest pozbawiony praw rodzicielskich i przebywa poza krajem, chłopcy nie mają z nim kontaktu. Od 10 lat mieszkamy razem z moim partnerem, którego dzieci w pełni akceptują, ale nie jest on ich prawnym opiekunem. Mam kłopot ze starszym synem 17 lat, który zaczął zadawać się ze złym towarzystwem i niestety został złapany niedawno na kradzieży telefonu. Ucieka również z domu oraz często wagaruje. Nie wiadomo w zasadzie co robi i gdzie przebywa, tyle, że mniej więcej wiemy z kim. Wraca coraz później, póki co mniej więcej do godziny 21, poza umyciem się, zjedzeniem, wysłuchaniem – albo nie – tego co mamy na temat jego postępowania do powiedzenia i pójściem spać nie robi nic, nie uczy się, nie odrabia lekcji, nie stara się nawet z grubsza ogarnąć w swoim pokoju. Zdarzył się również incydent z piciem alkoholu, papierosy są na porządku dziennym o innych używkach nie wiem. Niestety nasze możliwości jakiegokolwiek wpłynięcia na niego są żadne, jeśli ma ochotę słuchać ‚pogadanki’ i cokolwiek odpowiedzieć to słyszymy np. że wie że robi źle, ale tak mu się podoba. również możliwości kar typu odcięcie od kieszonkowego, komputera, telewizji i telefonu już się kończą. Na razie nie urządza awantur. Proszę odpowiedzieć na pytanie jak kara grozi synowi za kradzież telefonu. Będę wdzięczna jeśli radca prawny przez telefon udzieli mi odpowiedzi na zadane pytania.
Ponieważ Pani syn dopuścił się kradzieży już po ukończeniu 17 roku życia będzie on ponosił odpowiedzialność jak dorosły na zasadach przewidzianych w kodeksie karnym. Jednak syn ze względu na swój młody wiek może liczyć na łagodniejszą karę lub nawet uniknięcie odpowiedzialności karnej. Zgodnie bowiem z kodeksem karnym w stosunku do sprawcy, który popełnił występek po ukończeniu lat 17, lecz przed ukończeniem lat 18, sąd zamiast kary stosuje środki wychowawcze, lecznicze albo poprawcze przewidziane dla nieletnich, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają.
Surowość oraz wymiar kary zależy również od wartości skradzionego telefonu. Jeśli wartość telefonu zostanie wyceniona na kwotę mniejszą niż 500 zł syn będzie ponosił odpowiedzialność z kodeksu wykroczeń zgodnie z którym za tego typu wykroczenie przewidziana jest kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Natomiast jeśli wartość telefonu przekraczała kwotę 500 zł syn będzie karany na podstawie kodeksu karnego zgodnie z którym za tego typu występek przewidziana jest kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.