Obowiązek ścięcia drzew zacieniających sąsiednią nieruchomość
Witam, problem dotyczy zadrzewienia działki sąsiada. Budynki mieszkalne położone są w linii równoległej do drogi, natomiast na pozostałej części działki użytkowanej przeze mnie jako ogród, miejsce wypoczynku, na działce sąsiada rośnie szpaler 15 letnich świerków i dwudziestometrowa brzoza. Moja działka ma tylko poniżej 5 arów powierzchni dlatego drzewa szczelnie zasłaniające słońce od strony południowej skutecznie zacieniają ją przez większą część roku stopniowo uniemożliwiając owocowanie moich drzewek owocowych. Umieszczona na elewacji antena satelitarna również przestała odbierać sygnał (przeniesienie związane jest z naprawą elewacji, ocieplenia w tym miejscu). Problematyczne drzewa rosną w odległości około 2-3 m od dzielącego ogrodzenia. Kompromis z sąsiadem mógłby polegać jedynie na konieczności wynikającej z istnienia uregulowań prawnych czyniących stan rzeczy niezgodnym z prawem. Czy przed podjęciem jakichkolwiek działań, jestem zobowiązany uzyskać zapewnienie o braku możliwości takiego kompromisu. Ja sam użytkując niewielki teren nie jestem w zgodzie z istniejącymi przepisami o zadrzewianiu bo wtedy mógłbym posadzić jedno drzewo na środku i traktuję temat zdroworozsądkowo. Dodatkowym aspektem jest niebezpieczeństwo przewrócenia, złamania drzewa o tak dużej masie (mówię o brzozie), i dużym prawdopodobieństwie wystąpienia poważnych szkód. Przepraszam za rozwlekłość, proszę o poradę. Pozdrawiam.
Pozostawienie tak wysokich drzew wzdłuż granicy jest naruszeniem Pana własności polegającym na ograniczeniu funkcjonalności nieruchomości oraz stworzeniu zagrożenia dla Pana mienia oraz życia i zdrowia osób korzystających z nieruchomości. W związku z powyższym jest Pan uprawniony do domagania się usunięcia drzew oraz konarów które zacieniają Pana nieruchomość oraz stwarzają zagrożenia dla mienia oraz zdrowia osób korzystających z Pana własności. Powyższe uprawnienie wynika wprost z kodeksu cywilnego zgodnie z którym przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.
Na takim stanowisku staną również Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim który w sprawie o sygnaturze akt I C 152/14, słusznie stwierdził, że ograniczenie dopływu światła słonecznego przez konary drzew oraz to, że konary te zwisają nad działką i dodatkowo stwarzają zagrożenie dla budynków, stanowi naruszenie prawa własności i rodzi roszczenie właściciela o przywrócenie stanu zgodnego z prawem, który sprowadza się do usunięcia całych drzew lub tylko ich konarów. W związku z powyższym ma Pana prawo domagać się usunięcia drzew lub przycięcia konarów które zacieniają Pana własność lub stwarzają zagrożenie. Aby to uczynić powinien Pan w pierwszej kolejności skierować do sąsiada przedsądowe wezwania do podjęcia niezbędnych działań. Natomiast jeśli przedsądowe wezwanie nie odniesie oczekiwanego rezultatu, należy zwrócić się do sądu z wnioskiem o nakazanie usunięcia drzew zacieniających Pana nieruchomość.