Potrącenie z alimentów kosztów utrzymania dziecka
Witam serdecznie. W marcu 2020 roku został przeprowadzony rozwód bez orzekania o winie na prośbę mojej byłej żony w ramach którego zostały nałożone ma mnie alimenty na dziecko. W czasie od lipca 2019 r. do października 2020 r. byłem zmuszony wyprowadzić się z mieszkania będącego naszą współwłasnością i wynajmować ponosząc w tym okresie dodatkowe i nie małe koszty. Dlatego w drodze korespondencji elektronicznej (poczta e-mail) ustaliliśmy, że do czasu mojego powrotu do mieszkania (przeprowadzony notarialnie podział majtku) będę zwracał byłej żonie część poniesionych kosztów wynikających z potrzeb utrzymania dziecka (szkoła, obiady, leki, ubrania, itp..). Była żona przesyłała mi informację drogą mailową o wysokości poniesionych kosztów, którą sumiennie jej zwracałem. Po przeprowadzonym w miesiącu październiku 2020 r notarialnego podziału majątku, spłacie żądanej kwoty oraz przekazaniu lokalu przez byłą żonę na moją rzecz, otrzymałem w dniu wczorajszym pismo drogą pocztową o żądanie zwrotu zaległych zobowiązań wynikających z różnic w wysokości alimentów z okresu ośmiu miesięcy tj. od kwietnia do listopada 2020 roku wraz z odsetkami. W związku z powyższym zwracam się z prośbą o poradę prawną i udzieleni mi odpowiedzi na poniższe pytania.
Czy w związku z ustaleniami drogą poczty elektronicznej zawierającej zgodę ze strony mojej byłej żony na opłacanie niższych niż zasądzone alimenty na dziecko w okresie kwiecień październik mam prawo do odstąpienia od zwrotu zaistniałej różnicy? Czy zakładając polisę/fundusz zabezpieczający przyszłość mojemu dziecku mogę odliczyć kwotę stawki lub jakąś jej część od miesięcznych zobowiązań alimentacyjnych? Czy ponosząc koszty związane z Np. zakupem dziecku przyborów szkolnych, ubrań, leków, badań lekarskich, itp. mogę odliczyć kwotę poniesionych kosztów na podstawie rachunków od miesięcznych zobowiązań alimentacyjnych? Czy istnieje możliwość odliczenia jakichkolwiek kosztów poniesionych przeze mnie na dziecko pozwalających mi na odliczenie tej kwoty od miesięcznych zobowiązań alimentacyjnych oczywiście w ramach zdrowego rozsądku i na jakiej podstawie mogę to uczynić? Z góry dziękuję za udzieloną pomoc i szybką odpowiedź.
Alimenty na dziecko muszą być płacone w takiej wysokości w jakiej zostały zasądzone w wyroku sądowym. Nawet w przypadku założenia polisy lub funduszu zabezpieczającego przyszłość dziecka nie ma możliwości potrącania chociażby części składki z alimentów które jest Pan zobowiązany płacić na rzecz swojego dziecka. Nie ma również możliwości potrącania jakichkolwiek zakupów poczynionych na rzecz dziecka, nawet jeśli ich wartość znacznie przekracza kwotę miesięcznych alimentów. Potrącenie z alimentów kosztów poczynionych na dziecko jest dopuszczalne wyłącznie w przypadku gdy taka możliwość została orzeczona w wyroku sądowym. Istnieje możliwość potrącenia kosztów utrzymania dziecka podczas jego dłuższych pobytów u Pana, na przykład w okresie wakacji. Jednak taka możliwość musi być przewidziana w wyroku sądowym zasądzającym alimenty na rzecz Pana dziecka.
Jakiekolwiek potrącania z alimentów dodatkowych kosztów poniesionych na dziecko, grozi możliwością wszczęcia przez matkę dziecka postępowania egzekucyjnego przeciwko Panu. Natomiast raz wszczęte postępowanie egzekucyjne będzie prowadzone również w sytuacji gdy kolejne płatności alimentacyjne będą regulowane terminowo oraz w prawidłowej wysokości. Umorzenie już wszczętego postępowania egzekucyjnego jest trudne i może się wiązać z koniecznością wpłacenia zabezpieczenia w kwocie sześciokrotności zasądzonych alimentów. Zgodnie bowiem z art. 883 § 2 k.p.c., dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży na rachunek depozytowy Ministra Finansów sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję.