Nabycie części działki przez zasiedzenie
Witam mam pytanie chce budować dom na mojej działce i wyszło przy pomiarach granic ze sześć metrów mam mniej na całej długości działki. Problem w tym że sąsiad ma o te sześć metrów plot cofnięty na swej działce i nie ma żadnych zaostrzeń do takiego stanu rzeczy. Sytuacja ta utrzymuje się od minimum pięćdziesięciu lat i obie strony są zgodne co do stanu granic. Problem polega jednak na tym, że na mapach tego nie ma i przy projektowaniu działki muszę dom okroić dość sporo bo prawo tego wymaga przy zachowaniu obecnych granic. Faktyczny rozmiar działki sprawia, że mój wymarzony dom zupełnie się zmieni o ile w ogóle będzie możliwość wybudowania tam domu. W tej sytuacji proszę o udzielenie wskazów jakie kroki ma podjąć aby stać się właścicielem części która należy do sąsiada ale którą użytkuję jak własną. Jeśli będę chciała uregulować stan nieruchomości przez zasiedzenie to jakie są procedury i czas ich postępowania łącznie z kosztami?
Najlepszym możliwym sposobem uregulowania sytuacji prawnej nieruchomości jest złożenie wniosku o zasiedzenie tej części nieruchomości z której Pani korzysta. Jako samoistny posiadacz nieruchomości może Pani ją zasiedzieć w przypadku nieprzerwanego korzystania z nieruchomości przez okres dwudziestu lat w przypadku dobrej wiary lub przez okres trzydziestu lat w przypadku złej wiary. Niestety sprawy o zasiedzenie nieruchomością są długotrwałe i wiążą się z wysokimi kosztami. Sam wpis sądowy to jest koszt rzędu dwóch tysięcy złotych. Przed skierowaniem do Sądu wniosku o zasiedzenie nieruchomości warto zaproponować sąsiadowi polubowne uregulowanie sytuacji prawnej nieruchomości w taki sposób, że sporna część działki zostanie wydzielona i odsprzedana Pani za wcześniej ustalona kwotę.
Gdyby jednak nie udało się porozumieć z sąsiadem w kwestii przyłączenia do Pani nieruchomości spornej części działki, istnieją wszelkie podstawy do zasiedzenia. Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 10 maja 2019 r. I CSK 207/18, zasiedzenie jest specyficznym pierwotnym sposobem nabycia własności, do którego dochodzi ex lege, na skutek upływu czasu, nie jest natomiast formą gospodarowania własnością publiczną lub instrumentem szeroko nawet rozumianego obrotu prawnego, do którego dochodzi z woli właściciela. Posiadacz uzyskuje własność na skutek długotrwałego realizowania właścicielskiego władztwa nad rzeczą przy jednoczesnej bezczynności właściciela. Zasiedzenie służy tym samym eliminowaniu trwającej dłuższy czas rozbieżności między faktycznym wykonywaniem uprawnień właścicielskich, a stanem własności, pełniąc funkcję prawno korygującą i porządkującą. Z punktu widzenia ogólnego interesu społeczno-gospodarczego przewagę nad koniecznością ochrony prawa własności uzyskuje w tym przypadku dążenie do porządkowania stosunków własnościowych. Zarazem, zasiedzenie przeciwdziała wieloletnim zaniechaniom wykonywania uprawnień przez właściciela.