porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Odpowiedzialność karna za złamanie zakazu sądowego

Witam. Zostałem skazany nieprawomocnym wyrokiem sadu za oszustwo. Prowadziłem punkt opłat. Osoba która razem ze mną zabierała pieniądze została uniewinniona. Jednak materiał dowodowy przeciwko niej był zbyt mało wystarczający i dlatego sąd ja uniewinnił a mi dal 2 lata w zawieszeniu na 5 lat. Prokuratura zapowiedziała apelacje w zakresie skazania koleżanki. Poza tym, sad powołał się na art.41 KK i wydal zakaz działalności gospodarczej której przedmiotem jest pośrednictwo finansowe, w tym sprzedaż usług własnych i osób trzecich o takim charakterze. Problem polega na dwóch rzeczach. Prowadzę działalność gospodarczą i jestem na stanowisku kierownika zespołu sprzedaży na zasadach umowy agencyjnej w ramach działalności gospodarczej. Faktury z tego tytułu są wystawiane jako prowizja za pośrednictwo ubezpieczeniowe”. Jak to się ma do pośrednictwa finansowego? I drugi problem. W literaturze prawniczej nie mogę trafić na definicje pośrednictwa finansowego. Gdzie się mogę zgłosić po jednoznaczną interpretację którą będę mógł się okazać przed sądem w razie gdybym miał wątpliwości co do tego co robię. Pozdrawiam i czekam na odpowiedz.

Działalność którą Pan prowadzi polegająca na pośrednictwie ubezpieczeniowym jest również pośrednictwem finansowym. Dlatego dalsze prowadzenie tej działalności może Pana narazić na odpowiedzialność karną oraz odwieszenie kary 2 lat pozbawienia wolności. Pośrednictwo finansowe polega na sprzedawaniu klientom wszelkiego rodzaju usług instytucji finansowych. Praca agenta ubezpieczeniowego polega na znajdywaniu oraz proponowaniu klientowi odpowiednich produktów ubezpieczeniowych, pośredniczenie w negocjacjach przy ustalaniu warunków umowy ubezpieczenia , przedstawianiem stronom wszystkich dokumentów i wniosków związanych z ubezpieczeniem. Firmy ubezpieczeniowe są instytucjami finansowymi  związku z tym praca agenta ubezpieczeniowego jest również pośrednictwem finansowym.

Zgodnie z art. 244 kodeksu karnego Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, wykonywania czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, prowadzenia pojazdów, wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych, wstępu na imprezę masową, przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, nakazu okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami, zakazu zbliżania się do określonych osób lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu, zakazu posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Dlatego w mojej ocenie powinien Pan powstrzymać się od prowadzenia działalności pośrednictwa finansowego na czas trwania zakazu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *