Zameldowanie na pobyt stały czy czasowy?
Moja córka otrzymała w darowiźnie od swojej babci i jej męża mieszkanie w 2016 roku. Wiem że mąż babci nigdy nie miał tam meldunku stałego tylko czasowy ponieważ miał meldunek stały w innym mieszkaniu w Rumi. Ale coś kombinuje ostatnio gdyż napisał podanie do gminy o zameldowanie go na stałe. Czy moja córka musi go meldować na stale, jeśli wymelduje się z dotychczasowego mieszkanie w Rumi? Czy może go tylko meldować na określony czas (nawet uaktualniając te meldunki do końca jego życia). Chodzi o to że babcia nie żyje w zgodzie ze swym nadal jeszcze mężem. Córka boi się że gdyby np. babcia zmarła a ona chciała by zamieszkać już sama w tym mieszkaniu to będzie skazana na męża babci. Nie jest z nim spokrewniona. Ona zamieszkuje tam od 1989 roku ale nigdy nie było meldunku stałego tylko miał czasowe. Nie chcemy go wyrzucać z mieszkania ale boimy się że coś kombinuje za naszymi plecami. A jest alkoholikiem i osobą nerwową. Nie robi awantur żyje spokojnie i niech sobie mieszka ale moja córka nie chce się zgodzić aby miał tam kiedykolwiek meldunek stały. Czy to jest możliwe do zrealizowania. Co będzie jak się już wymelduje z poprzedniego mieszkania. Zostanie bez meldunku i co wtedy. Czy tylko musi mieć stały czy może jednak mieć zawsze czasowy meldunek?
Przepisy meldunkowe obowiązujące w Polsce przewidują dwa rodzaje meldunku, tj. meldunek czasowy oraz meldunek stały. Natomiast to na jaki meldunek powinien być zameldowany mąż Pani babci zależy od tego czy przebywa on w Pani domu na pobyt stały czy na czasowy. Jeśli maż Babci będzie przebywał na pobyt stały to meldunek musi być również na stałe, natomiast jeśli mąż babci będzie przebywał na pobyt czasowy to meldunek może być czasowy.
Zgodnie z ustawą pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania. Natomiast pobytem czasowym jest przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem. Można być nie zameldowanym ani na pobyt stały ani czasowy jeśli nie posiada się w Polsce nawet czasowego miejsca pobytu. Taka osoba jest traktowana jako osoba bezdomna. Każdy jest jednak z obowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca. Można być również ciągle zameldowanym wyłącznie na pobyt czasowy jeśli dana osoba nie ma swojego stałego miejsca zamieszkania.