Okres do kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy
Witam Państwa. Chciałabym dowiedzieć się co w mojej sprawie powinnam zrobić. Złożyłam wypowiedzenie w marcu. Okres wypowiedzenia do końca kwietnia. Dzisiaj konsultowałam się z kadrową bo chciałam pojechać po świadectwo pracy ale były szef już odebrał i wozi ze sobą. Kiedy zadzwoniłam po raz 10 aby upomnieć się o świadectwo pracy i wynagrodzenie powiedział mi że może po świętach mi odda wtedy wspomniałam że chce teraz bo idę na rozmowę kwalifikacyjną i potrzebuje poza tym firma miała się ze mną. Powiedziałam byłemu szefowi, że jeśli się ze mną nie rozliczy to podam go do Sądu Pracy. On na to(z krzykiem)że też mnie poda bo mu bałagan w papierach zrobiłam (praca biurowa) i strasznie krzyczał, wyzywał mnie. Co mam zrobić w tej sytuacji. W czasie trwania umowy o pracę potrafił 4razy dziennie krzyczeć na mnie przez telefon poganiał w pracy i był niezadowolony ze wszystkiego aż odechciewało mi się jeździć do pracy. Traktowałam prace jako kare ! A teraz mnie straszy że jak ja go podam to bardzo dobrze on mnie też! Ale nie wiem o co ponieważ wszystko z dokumentacją robiłam jak szef chciał dawał polecenie wysłać itd. to wysyłałam Proszę o rade co w takiej sytuacji powinnam zrobić chciałam to załatwić polubownie bez kłótni ale z tym człowiekiem się po prostu nie da on uważa że wie wszystko najlepiej. Proszę o pomoc.
Zgodnie z kodeksem pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym następuje ustanie stosunku pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. W Pani przypadku stosunek pracy wygasł w ostatnim dniu kwietnia , w związku z powyższym pracodawca ma obowiązek wydać Pani świadectwo pracy do końca kwietnia. Jeśli z przyczyn nie zawinionych (np. przebywanie pracownika na zwolnieniu lekarskim) pracodawca nie może wydać świadectwa pracy z ostatnim dniem pracy, ma on obowiązek dostarczyć świadectwo pracy w terminie do 7 dni od dnia ustania stosunku pracy. Pracodawca może również wysłać świadectwo pracy przy pomocy poczty polskiej.
Ponieważ pracodawca do dnia dzisiejszego nie wydał świadectwa pracy, przysługuje Pani prawo wystąpienia do sądu pracy z żądaniem zobowiązania pracodawcy do wydania świadectwa pracy. Natomiast jeśli Pani pracodawca zlikwiduje działalność gospodarczą lub z innych przyczyn wytoczenie przeciwko niemu powództwa o zobowiązanie pracodawcy do wydania świadectwa pracy nie będzie możliwe, przysługuje Pani prawo wystąpienia do sądu pracy z żądaniem ustalenia uprawnienia do otrzymania świadectwa pracy. W zaistniałej sytuacji zgodnie z kodeksem pracy przysługuje Pani również odszkodowanie za szkodę wyrządzoną na skutek nie wydania świadectwa pracy w terminie. Odszkodowanie powyższe przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni.