porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Kara za nieumyślną utratę broni

Tata zmarł rok temu był ochroniarzem miał broń którą oddał zostawił sobie tylko wiatrówkę na którą miał pozwolenie. Była schowana w pokoju w którym był remont pod naszą nieobecność kilka lat temu. Zapomnieliśmy w ogóle o tej wiatrówce aż do wczoraj kiedy przyjechała policja do mojej mamy pytając się o nią. Dokumenty nadal mamy ale nie ma wiatrówki. Prawdopodobnie spodobała się fachowcom. Moja mama nie ma z tym nic wspólnego nie zna się na prawie dużo na temat tej wiatrówki nie wie i widziała ją może 2 razy na oczy a policja powiedziała że albo do poniedziałku się znajdzie albo sprawa idzie na drogę sądową. Nie wiem co mamy zrobić ani co grozi za to mojej mamie? Proszę o pomoc.

Ponieważ utraciliście Państwo broń macie obowiązek zgłosić ten fakt na Policję lub Żandarmerię Wojskową. Zgodnie bowiem z ustawą o broni i amunicji posiadacz broni w przypadku jej utraty jest zobowiązany niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin od chwili stwierdzenia utraty broni, zawiadomić o tym Policję albo Żandarmerię Wojskową. Utrata broni lub amunicji wiąże się z poważnymi konsekwencjami nawet w przypadku gdy dojdzie do niej na skutek działania lub zaniechania będącego następstwem zaniedbania lub lekkomyślności, czyli z winy nieumyślnej. Zgodnie z kodeksem karnym kto nieumyślnie powoduje utratę broni palnej lub amunicji, która zgodnie z prawem pozostaje w jego dyspozycji, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Jeśli broń która była w Państwa dyspozycji została pozostawiona w takim miejscu, że osoby trzecie miały do niej łatwy dostęp, to możemy tutaj mówić o winie nieumyślnej z Państwa strony. Broń powinna być bowiem przechowywana w taki sposób aby  osoby nie będące jej posiadaczami nie miały łatwego dostępu do niej. Zdanie broni powinno mieć miejsce niezwłocznie po śmierci Pani tata. Dalsze posiadanie broni przez Państwa mimo braku zezwolenia zgodnie z kodeksem karnym stanowi czyn zabroniony i wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Zgodnie z kodeksem karnym kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. W chwili obecnej pozostaje Państwu jedynie złożenie na Policji oficjalnego zawiadomienia o kradzieży broni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *