Zwrot samochodu z powodu braku dokumentów
Witam miesiąc temu kupiłem samochód osobowy. Przy zakupie dowiedziałem się że samochód ma zatrzymany dowód rejestracyjny z powodu wypadku. Pan który sprzedał mi samochód dołączył do umowy kwitek z policji a także zrobiony przegląd powypadkowy z którym miałem się udać do wydziału komunikacji. Gdy wybrałem się do tego wydziału dowiedziałem się że ów samochód nigdy nie został przerejestrowany na Pana od którego zakupiłem ten samochód a także nie chcieli mi wydać dowodu ponieważ okazało się że osoba na którą było zarejestrowane auto powinna dołączyć do umowy o sprzedaży samochodu dokumenty potwierdzające że samochód został spłacony gdyż okazało się że bank był w jakimś stopniu właścicielem tego samochodu. Pan od którego kupiłem ten samochód nie poinformował mnie o tym przy spisywaniu umowy. Obiecał że załatwi wszystko i prześle mi dowód od samochodu. Ale do chwili obecnej nie mogę się o to doprosić, ów Pan jest nieosiągalny i zbywa mnie smsami. Co mam zrobić. Czy mogę oddać samochód i domagać się zwrotu pieniędzy?
Brak dokumentów niezbędnych do rejestracji zakupionego pojazdu jest bez wątpienia wadą fizyczną uprawniającą Pana do odstąpienia od umowy kupna sprzedaży oraz żądania zwrotu zapłaconych pieniędzy. Prawo cywilne rozróżnia cztery przypadki w których mamy do czynienia z wadą fizyczna zakupionej rzeczy. Po pierwsze wadą fizyczną jest brak właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia. Po drugie wadą fizyczną jest brak właściwości o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego. W trzecim przypadku wada fizyczna jest wtedy gdy zakupiona rzecz nie nadaje się do celu o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia. W czwartym przewidzianym przez przepisy przypadku wada fizyczna występuje wtedy gdy rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.
W opisanym przez Pana przypadku z mamy do czynienia z wydaniem samochodu w stanie niezupełnym. Zgodnie bowiem z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 25 kwietnia 2013 roku, sygn.. akt I ACa 176/13 przyjmuje się w judykaturze i doktrynie, iż pojęciu „wydanie rzeczy” w rozumieniu komentowanego przepisu odpowiada stan opisany w art. 384 k.c. Stosownie zaś do treści tego przepisu przeniesienie posiadania następuje przez wydanie rzeczy, natomiast wydanie dokumentów, które umożliwiają rozporządzanie rzeczą, jak również wydanie środków, które dają faktyczną władzę nad rzeczą, jest jednoznaczne z wydaniem samej rzeczy. Przy wydaniu przedmiotu sprzedaży chodzi o umożliwienie kupującemu uzyskania bezpośredniego władztwa nad rzeczą (vide: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 lutego 2003 r., V CKN 1701/00, LEX nr 510966). Zaznacza się zarazem w orzecznictwie i w literaturze przedmiotu, iż obowiązek wydania w zakresie umowy sprzedaży uszczegóławiają przepisy art. 544-547 k.c. Celem wydania rzeczy jest więc przede wszystkim umożliwienie kupującemu korzystania z nabytej rzeczy.