Zasiedzenie służebności przejścia i przejazdu
Przez ponad 30 lat mieszkańcy mojej ulicy która jest ślepą uliczką korzystali z przejścia pomiędzy garażami i blokami. Wtedy bowiem istniała możliwość swobodnego przejścia i przejazdu rowerem. Obecnie zostało to zagrodzone. Wszelkie interwencje oraz prośby nie przyniosły żadnego rezultatu, droga pozostała zablokowana. Obecnie droga do centrum wydłużyła się nam o jeden kilometr. Droga dzieci do szkoły również uległa wydłużeniu. Dodam ze teraz nie mają przejścia ani chodnika i muszą dwukrotnie przekraczać jezdnię aby dotrzeć do szkoły .Wysłaliśmy pismo do kierownika spółdzielni, jednak odpowiedź była negatywna-, że nie ma zapisu o służebności). Wysłaliśmy również pismo do burmistrza z prośbą o wydzielenie tzw. służebności przejścia. Proszę o poradę prawną co możemy zrobić i czy mamy jakieś szanse na odzyskanie możliwości korzystania z przejścia.
Najlepszym sposobem zapewnienia sobie możliwość przejazdu oraz Przechodu przez sporną część nieruchomości jest ustanowienie służebności. Służebność przejazdu i Przechodu można ustanowić poprzez zawarcie umowy z właścicielem nieruchomości. Jednak zawarcie umowy służebności uzależnione jest od zgody właściciela nieruchomości która ma być obciążona tą służebnością gruntową. Ponieważ korzystaliście ze spornego przejścia przez okres ponad 30 lat, macie możliwość zasiedzenia służebności przejazdu oraz Przechodu. Zasiedzenie służebności przejazdu oraz przechodu jest możliwe w sytuacji korzystania z przejścia przez okres 20 lat w dobrej wierze lub przez okres 3o lat w złej wierze. Zasiedzenie służebności przejazdu oraz przechodu jest jednak możliwe wyłącznie w przypadku korzystania z trwałego i widocznego urządzenia. W tym przypadku takim trwałym i widocznym urządzeniem może być utwardzona droga która przebiega przez nieruchomość w miejscu spornego przejścia. Dodatkowym warunkiem jest jednak aby droga ta została wykonana przez osoby korzystające z przejścia.
Trybunał Konstytucyjny, w uzasadnieniu wyroku z dnia 25 maja 1999 r., SK 9/98, stwierdził, że służebność gruntową można nabyć przez zasiedzenie tylko wtedy, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia wykonanego przez posiadacza służebności, a nie przez właściciela nieruchomości. Aby urządzenia do korzystania ze służebności przejazdu uznać za trwałe i widoczne w rozumieniu art. 292 k.c., muszą one być wynikiem świadomego, pozytywnego działania ludzkiego w celu przystosowania gruntu obciążonego jako drogi. Przykładem może być utwardzenie szlaku drożnego, zbudowanie mostków, przepustów, wykopanie rowów odwadniających. Urządzenie nie może polegać na utrzymaniu kolein przejazdu albo na zaniechaniu uprawy rolnej lub sadowniczej. Założenie trwałego i widocznego urządzenia ma stanowić ostrzeżenie dla zainteresowanego właściciela, że jeżeli będzie dalej tolerował korzystanie z jego nieruchomości, może dojść do jej obciążenia.