Zasady ponoszenia odpowiedzialności za długi spadkowe
Witam nie dawno zmarł mój ojciec .Dostałam po nim 1/4 mieszkania .Chciałabym przyjąć tą swoją cześć .Wiem ze mogę to zrobić w przeciągu 6 miesięcy. Pytanie dotyczy długów wiem ze są one ścigane z majątku zmarłego nie mojego prywatnego majątku. Jak to wygląda w wypadku gdy reszta mieszkania należy do matki. Matka żąda bym z własnej kieszeni oddała jej za pogrzeb i poniosła połowę kosztów notarialnych oraz najlepiej oddała za długi .Czy ma prawo tego żądać. Też boje się że zadłuży mieszkanie co już miało kilka razy miejsce czy ja wtedy odpowiadam za długi .Jak mogę przeciwdziałać temu. Chcę dodać ze nie zamierzam mieszkać tam i korzystać z domu. Jest to dla mnie jakaś forma zabezpieczenia gdyż obecnie nie mam żadnego stałego miejsca zamieszkania.
Nie ma Pani obowiązku spłacać całego długu spadkowego po ojcu. Pani oraz mama ponosicie odpowiedzialność za długi spadkowe w części odpowiadającej wysokości swoich udziałów. Jeśli Pani mama posiada udział w spadku w wysokości ¾, natomiast Pani posiada udział w wysokości 1/4 , to jest Pani zobowiązana do spłaty długów również do wysokości ¼ ich wartości. Pozostałą część długów musi zaś spłacić Pani mama. Należy jednak pamiętać że do długów spadkowych należą także koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku Długiem spadkowym są ponadto koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów zwykłych i poleceń.
Jeśli spadek zawiera długi nie powinna Pani przyjmować spadku w całości. W takiej sytuacji bezpieczniej jest przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Aktualnie aby przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza nie musi Pani składać żadnych oświadczeń w sądzie lub u notariusza. Zgodnie bowiem obowiązującymi przepisami nie złożenie żadnego oświadczenia w terminie 6 miesięcy skutkuje przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza z mocy samego prawa. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza ponosi Pani odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku. W związku z powyższym jeśli okaże się , że długi spadkowe są większe niż wartość masy spadkowej, poniesie Pani odpowiedzialność wyłącznie do wysokości wartości czynnej masy spadkowej. Tym samym bezpieczny będzie Pani majątek prywatny.