Wysokość zachowku przysługującego wnukom spadkodawcy
Witam. Umarła moja babcia – matka mojego nieżyjącego ojca. Zostawiła testament w którym zapisała wszystko swojej córce – siostrze mojego nieżyjącego ojca. Zrobiła ją także wykonawczynią testamentu przy czym zaznaczyła ze po jej śmierci dziedziczy po niej (po babci) dziadek. W grę wchodzi 100 metrowe mieszkanie w Warszawie. Dostałam wezwanie w sprawie wniosku mojej cioci (siostra mojego ojca) o nabycie spadku. Uczestnicy to dziadek – mąż mojej babci, ciocia – córka babci i dzieci mojego nieżyjącego ojca (syna babci) ja i mój brat. Chce ubiegać się o zachowek. Kiedy muszę to zgłosić czy już na pierwszej sprawie o nabycie spadku? jak wygląda procedura o zachowek – ile spraw i ile czasu to trwa, jak wygląda wyegzekwowanie zachowku? termin procedura? Na jaką kwotę – procent mogą liczyć – mieszkanie było własnością dziadka i babci. Testament brzmi: mieszkanie stanowiące naszą własność (dziadka i babci) przekazujemy naszej córce (mojej cioci). Córkę czynimy wykonawcą testamentu. W przypadku śmierci jednego z nas cały majątek przechodzi na własność żyjącego małżonka. Jest to testament babci i dziadka.
Jako dzieci nieżyjącego syna spadkodawcy jesteście Państwo uprawnieni do otrzymania zachowku. Prawo do zachowku przysługuje przez pięć lat. Termin ten liczy się od dnia śmierci spadkodawcy w przypadku przekazania majątku w formie darowizny lub od dnia wydania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku w przypadku przekazania majątku w formie testamentu. Wysokość zachowku uzależniona jest od wartości masy spadkowej oraz od wielkości udziału spadkowego. W przypadku gdy uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni, dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach, połowa wartości tego udziału
Procedurę wyegzekwowania należnego zachowku należy rozpocząć od skierowania do osób zobowiązanych do jego zapłaty przedsądowego wezwania do zapłaty. W wezwaniu tym należy wskazać wysokość należnego zachowku oraz termin do którego ma on być wypłacony. W przypadku gdy przedsądowe wezwanie do zapłaty nie odniesie oczekiwanego rezultatu należy złożyć w Sądzie Rejonowym Wydziale Cywilnym pozew o zapłatę zachowku. W przypadku sporu stron co do wartości masy spadkowej powoływany jest biegły rzeczoznawca którego zadaniem jest dokonanie wyceny masy spadkowej na podstawie której Sąd dokonuje wyliczenia wysokości zachowku. Po wydaniu orzeczenia zasądzającego zapłatę zachowku strona pozwana zobowiązana jest do jego wypłaty, natomiast w przypadku odmowy wykonania prawomocnego wyroku należy złożyć do komornika sądowego wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego celem wyegzekwowania należnego zachowku.