porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Prowadzenie czynności przez komornika mimo wstrzymania egzekucji

Witam! Mój tata przed kilkoma laty zgubił dowód osobisty (zgłoszone na policję), na jego nazwisko ktoś założył konto w banku i zrobił debet. Po latach kwota debetu oraz odsetki wynoszą ok.55000 zł. Sprawa jest w prokuraturze w toku. Komornik zajął konto i powiadomił pracodawcę. W styczniu 2019 r egzekucja zastała wstrzymana, pomimo tego bank w listopadzie 2019 r przelał całą wypłatę na konto komornicze a pracodawca każdą kwotę ponad kwotę wolną od potrąceń także przesyła na konto komornicze. Czy bank i pracodawca maja do tego prawo jeśli egzekucja jest wstrzymana, sprawa jest w toku? Bank twierdzi że nie można zamknąć konta, ponieważ jest obciążenie komornicze. Tata wypłatę odbiera teraz  w kasie w pracy, na konto nie wpływają żadne pieniądze.

Wstrzymanie postępowania egzekucyjnego może nastąpić w dwóch przypadkach. Po pierwsze komornik ma obowiązek wstrzymać się z dokonywaniem czynności egzekucyjnych jeżeli dłużnik złoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że obowiązku swojego dopełnił albo że wierzyciel udzielił mu zwłoki. W drugim przewidzianym przez przepisy postępowania egzekucyjnego przypadku komornik ma obowiązek wstrzymać się z dokonywaniem czynności egzekucyjnych jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik albo jego małżonek podniesie zarzut wynikający z umowy małżeńskiej przeciwko dokonaniu czynności i okaże umowę majątkową małżeńską oraz przedłoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej oraz jej rodzaj były wierzycielowi wiadome.

W przypadku wstrzymania postępowania egzekucyjnego komornik nie może prowadzić postępowania egzekucyjnego i może podejmować wyłącznie działania, które umożliwiają dokonanie czynności w przyszłości. Dlatego jeśli komornik mimo wstrzymania postępowania egzekucyjnego prowadzi normalne działania komornicze, powinniście Państwo złożyć skargę na czynności komornika. Skargę na czynności komornika należy złożyć w terminie jednego tygodnia od dnia w którym powzięliście informacje o tym, że komornik mimo wstrzymania egzekucji dalej prowadzi czynności komornicze. Skargę należy złożyć u komornika sądowego którego czynność zaskarżamy, który następnie po dołączeniu akt sprawy w terminie trzech dni przekazuje sprawę do właściwego sądu rejonoego. Skarga podlega opłacie w wysokości 50 zł. Opłata może zostać uiszczona przez naklejenie znaków opłaty sądowej lub dokonanie przelewu na konto sądu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *