porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Prawo do lokalu współmałżonka po zawarciu związku małżeńskiego

Witam, mam problem dotyczący mieszkania wybudowanego przez spółdzielnię ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Sytuacja wygląda następująco. Moja narzeczona posiada spółdzielcze lokatorskie prawo w mieszkaniu wybudowanym przez spółdzielnię ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Z dostępnych ustaw dowiedziałem się, że w przypadku takich mieszkań nie można przekształcić prawa w spółdzielcze własnościowe (ust. z dn. 02.04.2009 art. 15e pkt 2). Ponadto art. 15e pkt 1 mówi, że spółdzielcze lokatorskie prawo może być ustanowione na rzecz osób, o których mowa w art. 30 zmienianej ustawy. Artykuł ten mówi o warunkach, które musi spełnić osoba obejmująca lokal. W tymże artykule znajduje się także informacja, że co 2 lata należy składać deklarację dotyczącą dochodów oraz informować o uzyskaniu tytułów prawnych do innych lokali. Ja jestem właścicielem mieszkania stanowiącego odrębną własność (w innej miejscowości – to chyba ma znaczenie, czytając przepisy ustawy…). W przyszłym roku zamierzamy się pobrać, a w związku z tym nasuwają się pytania dotyczące mieszkania narzeczonej. Czy osoba posiadająca opisane powyżej prawo do lokalu (w tym wypadku moja narzeczona) musi być w nim zameldowana? Czy wychodząc za mąż automatycznie nabywa prawo do lokalu, który obecnie jest mój i musi to zgłaszać do swojej spółdzielni? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Obowiązek meldunkowy w Polsce nie jest związany z nabyciem prawa do lokalu lecz z faktem czy dana osoba faktycznie przebywa w danym lokalu. Samo nabycie prawa do lokalu mieszkalnego nie powoduje powstania obowiązku do zameldowania w nim. Obowiązek zameldowania w danym miejscu powstaje wyłącznie w przypadku faktycznego przebywania  w danym miejscu przez okres 30 dni. Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30 dniu licząc od dnia przybycia do tego miejsca. W tym samym czasie można mieć dwa miejsca zameldowania, jednak tylko jedno miejsce zameldowania może być na stałe, drugie miejsce zameldowania musi być na pobyt czasowy.

Zawarcie związku małżeńskiego nie spowoduje powstania tytułu prawnego do mieszkania będącego własnością Pana narzeczonej. Majątek ten w dalszym ciągu będzie należał do Pana partnerki i będzie stanowił jej majątek osobisty. Zgodnie bowiem z prawem rodzinnym do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności majątkowej. Jednak z chwilą zawarcia małżeństwa nabędzie Pan prawo do korzystania z mieszkania swojej narzeczonej. Powyższe uprawnienie gwarantuje Panu kodeks rodzinny i opiekuńczy zgodnie z którym jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Powyższą zasadę stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *