Obciążenie najemcy kosztami remontu wynajmowanego lokalu
Dzień Dobry, Sprawa dotyczy próby wyłudzenia pieniędzy na remont domu, który wynajmowałem. Bardzo proszę o poradę, czy właściciel domu ma prawo zatrzymania kaucji w przypadku wykrycia drobnych przetarć parkietu. Podłogi w lokalu wynajętym na cele biurowe uległy drobnym przetarciom w miejscach, gdzie stały biurka. Właściciel lokalu bez konsultacji ze mną po rozwiązaniu umowy wycyklinował cały dom twierdząc, że podłogi były zalane. Jest to jednak nie prawda bowiem w czasie użytkowania przez mnie lokalu nie doszło do nawet niewielkiego zalania. Właściciel nie pofatygował się, by spotkać się ze mną w celu obejrzenia rzekomo zalanej podłogi tylko dokonał bez mojej wiedzy cyklinowania i lakierowania całej powierzchni i obciążając mnie kwotą remontu. Właściciel lokalu wykonał remont podłogi na kwotę rzędu kilku tysięcy złotych. Czy to jest zgodne z prawem? Według mnie właściciel lokalu chce wyłudzić ode mnie tą kwotę, bowiem podłoga nie wymagała cyklinowania i lakierowania.
Nie ma żadnych podstaw prawnych aby najemca lokalu biurowego ponosił koszty związane z cyklinowaniem oraz lakierowaniem podłogi w całym wynajmowanym lokalu w sytuacji gdy lekkiemu przetarciu uległy pojedyncze deski znajdujące się pod biurkiem. Zgodnie z prawem lokalowym po wygaśnięciu umowy najmu jako najemca ma Pan obowiązek zwrócić wynajmującemu równowartość zużytych elementów wyposażenia technicznego, które znajdowały się w lokalu w chwili wydania go najemcy. Dodatkowo Pana obowiązkiem jest opróżnienie lokalu z rzeczy oraz odnowienie lokalu. Jeśli w czasie trwania umowy najmu dokonał Pan wymiany niektórych elementów wyposażenia przysługuje Panu zwrot kwoty odpowiadającej różnicy ich wartości między stanem istniejącym w dniu objęcia lokalu oraz w dniu jego opróżnienia.
Dodatkowo wynajmujący dopuścił się zaniedbania w postaci nie sporządzenia protokołu odbioru lokalu. Przed wydaniem lokalu najemcy strony sporządzają protokół, w którym określają stan techniczny i stopień zużycia znajdujących się w nim instalacji i urządzeń. Protokół stanowi podstawę rozliczeń przy zwrocie lokalu. Natomiast brak protokołu odbioru lokalu biurowego znacząco utrudnia wynajmującemu możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu ewentualnych zniszczeń dokonanych w trakcie jego użytkowania przez najemcę. Ciężar dowodu spoczywa bowiem na wynajmującym, który musi udowodnić, że w czasie trwania umowy najmu wyrządził Pan szkodę w lokalu.