Darowizna mieszkania w czasie trwania postępowania komorniczego
Witam serdecznie. Chciałabym się dowiedzieć w takiej sprawie. Mam brata który narobił dużych długów, oczywiście których nie da rady spłacić. Pożyczyliśmy mu ( ja i mąż)jakąś część pieniędzy i raczej nie mamy szans na odzyskanie. Pomyśleliśmy z rodzicami ażeby zabezpieczając mieszkanie a jednocześnie pomagając mu wyjść z zakrętu życiowego uregulować sprawy spadkowe. Pomyśleliśmy abym ja z mężem spłaciła mu część jego przyszłego spadku. I teraz pytania moje w tej sprawie, jak najpewniej i niepodważalnie dokonać takiej spłaty i czy wtedy w darowiźnie. Czy można uwzględnić już tą pożyczoną część ( nie ma dokumentów ani oświadczeń na tą pożyczkę, ani umów miedzy mną a bratem). Boimy się że przy jego nie spłacalności po śmierci jednego z rodziców bank i Sądy będą się domagały spłaty spadku przypadającego na brata i boimy się żeby nie naruszyli mieszkania. Czytałam że nawet jeśli brat by spadek odrzucił to państwo może mu to zakwestionować i ściągnąć ze spadku należność za długi. Czy np. jakby rodzice spisali na mnie darowiznę na mieszkanie za życia jak wtedy dokonać formalności spłaty jego a jednocześnie żeby nie wołał w życiu już nic ode mnie. Czy można za życia bez sprawy spadkowej dokonać tak zapisów aby jak dojdzie do podziału było by to podkładką na przyszłość. nie wiem jaka przyszłość jest przed bratem ,może to nie będą jego jedyne długi. Brat ma dwójkę dzieci z żoną jest w trakcie rozwodu. Jeśli bratu coś się stanie jak się zabezpieczyć żeby po nim spadek w formie mieszkania rodziców był na mnie jeśli go spłacę a nie na jego dzieci. Chciałabym uzyskać szybko pomoc prawną tej sprawie. Jeśli możliwe są porady prawne przez telefon w sprawach cywilnych to chętnie skorzystam.
Przekazanie nieruchomości w formie darowizny nie będzie dla Państwa dobrym rozwiązaniem. Darowizna może być bowiem uznana przez wierzycieli za czynność dokonaną z ich pokrzywdzeniem. Natomiast zgodnie z kodeksem cywilnym jeżeli wskutek czynności prawnej dokonanej przez dłużnika z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową bezpłatnie, wierzyciel może żądać uznania czynności za bezskuteczną. Darowizna mieszkania nie jest zatem w tej sytuacji pewnym zabezpieczenie przed zajęciem komorniczy. Nie ma również znaczenia czy są to zaległości bieżące czy też przyszłe. Uznanie czynności pranej za bezskuteczną może być bowiem dokonane również w przypadku, gdy dłużnik działał w zamiarze pokrzywdzenia przyszłych wierzycieli.
Dodatkowo musi się Pani liczyć z tym, że wierzyciel który będzie chciał uznania darowizny za bezskuteczną, pozwie o to Panią jako osobę która otrzymała nieruchomość. Zgodnie bowiem z kodeksem cywilnym uznanie za bezskuteczną czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli następuje w drodze powództwa lub zarzutu przeciwko osobie trzeciej, która wskutek tej czynności uzyskała korzyść majątkową. W wypadku gdy osoba trzecia rozporządziła uzyskaną korzyścią, wierzyciel może wystąpić bezpośrednio przeciwko osobie, na której rzecz rozporządzenie nastąpiło, jeżeli osoba ta wiedziała o okolicznościach uzasadniających uznanie czynności dłużnika za bezskuteczną albo jeżeli rozporządzenie było nieodpłatne.