porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Sposób podziału mieszkania po rozwodzie

Szanowni Państwo! Jestem pięć lat po rozwodzie, ale oprócz przyznanych alimentów na dwójkę z trójki dzieci nie orzeczono podziału majątku ani kto zajmować powinien i jakie pomieszczenia we wspólnym mieszkaniu. Alimenty przyznano w kwotach po 300 złotych na dziecko.  Ja jestem nauczycielką, także pensja moja była niewysoka. Dorabiałam korepetycjami. Jedynym majątkiem jest mieszkanie własnościowe ok. 70 mkw. Do rozwodu doszło ze względu na alkoholizm i długotrwałe bezrobocie byłego męża. Poza nielicznymi wyjątkami  sama opłacałam czynsz, gaz, prąd, telewizję i utrzymywałam dzieci. Wkrótce dwójka poszła na studia . Wzięłam kredyt, żeby im pomóc. Mieszkanie z byłym mężem jest bardzo uciążliwe. Chciałabym się z nim dogadać w sprawie podziału mieszkania. Proszę powiedzieć, co w takich negocjacjach można brać pod uwagę? Na  pewno opłaty mieszkaniowe od dnia rozwodu. Czy w takich negocjacjach mogę uwzględnić sumy za edukację dzieci na studiach? Uzbierała się z tego duża kwota. Jakie rozwiązanie Państwo sugerowalibyście jako najlepsze? Podział prawniczy czy u notariusza? Jakie to są sumy ? Liczę na Państwa pomoc jako że sytuacja moja trwa już bardzo długo i chciałabym ją unormować.

W sytuacji gdy rozwiedzeni małżonkowie mają wspólne mieszkanie najlepszym rozwiązaniem jest podział tego mieszkania. Podział wspólnego mieszkania jest w Państwa przypadku wskazany, zwłaszcza że mieszkacie razem co jest przyczyną wielu konfliktów.  Podziału wspólnego mieszkania można dokonać na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest sprzedaż mieszkania oraz podział kwoty uzyskanej ze sprzedaży. Podział mieszkania poprzez jego sprzedaż ma również miejsce gdy byli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia co do sposobu podziału. Jednak wtedy dochodzi do sprzedaży na zasadach przewidzianych przez przepisy postępowania egzekucyjnego, co oznacza że nieruchomość może zostać sprzedana poniżej jej rynkowej wartości. Drugim sposobem podziału mieszkania jest przejęcie go na własność przez jednego z małżonków z obowiązkiem spłaty drugiego. Takie rozwiązanie jest jednak możliwe gdy chociaż jeden z małżonków posiada wystarczające środki na spłatę drugiego.

Przy podziale majątku wspólnego małżonkowie mogą również dokonać rozliczenia nakładów poczynionych przez jednego z nich na majątek wspólny. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. W związku z powyższym może Pani żądać zwrotu wydatków i nakładów które poczyniła ze swojego majątku osobistego na wspólne mieszkanie. Nie można Pani żądać zwrotu jedynie tych wydatków i nakładów które zostały zużyte w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z 28 czerwca 2017 r. (IV CNP 62/16), w przypadku kiedy małżonek poczynił jakiekolwiek nakłady z majątku osobistego na majątek wspólny, to podlegają one rozliczeniu w postępowaniu o podział majątku i w takiej sytuacji przysługuje zasadniczo zwrot połowy wartości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *