porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Rozłożenie na raty zaległych składek na ubezpieczenie społeczne

Witam! W 2005 roku rozpocząłem działalność gospodarcza dzięki której miałem nadzieje wykonywać strony internetowe. Niestety pod koniec 2008 roku popadłem w depresje, nie miałem siły pracować a co za tym szło nie opłacałem składek ZUS (nie miałem za co). Chciałem zlikwidować firmę, lecz okazało się, ze w związku z tym iż przez 2 dwa lata płacić będę niższe składki ZUS nie mogę przez ten czas zlikwidować działalności (choć podczas zakładania działalności gospodarczej nikt o niczym takim mnie nie poinformował). Jestem osoba młodą (25 lat), a dwa lata temu nie potrafiłem sobie z tą sytuacja poradzić. Wyjechałem zagranice. Od tej pory wszystko układa się doskonale, pracuje jako informatyk w dużej angielskiej firmie i chce poukładać swoje sprawy w Polsce. Czy jest szansa na ewentualne umorzenie lub rozłożenie na raty zaległych składek? Czy składki te uległy już może przedawnieniu?

Może się Pana starać o umorzenie nieopłaconych składek na ubezpieczenie społeczne należnych w okresie od 1 stycznia  1999 r. do 28 lutego 2009 r. Możliwość taką daje ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Zgodnie z wyżej wymienioną ustawą o umorzenie mogą się starać osoby które w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. , podlegały obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu oraz ubezpieczeniu wypadkowemu. Dodatkowo o umorzenie mogą się starać wyłącznie ci przedsiębiorcy którzy prowadzili w tym okresie pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej, działalność twórczą lub artystyczną lub działalność w zakresie wolnego zawodu. Ponadto o umorzenie mogą się starać również wspólnicy jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej, komandytowej oraz partnerskiej.

Aktualnie składki na ubezpieczenie społeczne ulegają przedawnieniu z upływem 5 letniego okresu przedawnienie, licząc od dnia w którym stały się wymagalne. W związku z powyższym jeśli prowadził Pan działalność w latach od 2005 roku do 2008 roku składki na ubezpieczenie społeczne za ten okres uległy już przedawnieniu. Należy jednak pamiętać, że jeśli składał Pan już wniosek o rozłożenie zaległych składek na raty to bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu od dnia podjęcia decyzji o rozłożeniu należności na raty lub odroczeniu terminu płatności. Ponadto do skutecznego przedawnienia zaległych składek na ubezpieczenie społeczne mogło dojść wyłącznie w przypadku gdy ZUS nie podjął żadnych czynności egzekucyjnych. Bowiem bieg terminu przedawnienia zostaje zawieszony od dnia podjęcia pierwszej czynności zmierzającej do wyegzekwowania należności z tytułu składek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *