porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Kara za przekroczenie masy całkowitej samochodu ciężarowego

Prowadzę firmę transportową. Mój samochód (ciągnik + naczepa) został zatrzymany do kontroli przez Inspekcję Transportu Drogowego. Podczas tej kontroli dokonano ważenia pojazdu. W trakcie pomiaru nacisków poszczególnych osi pojazdu, stwierdzono przekroczenie nacisku na pojedynczej osi napędowej pojazdu o 0,5 t oraz przekroczenie dopuszczalnego nacisku na potrójnej osi nie napędowej naczepy kontrolowanego pojazdu o 0,1 t. Przewożonym ładunkiem były buraki cukrowe, które został załadowane na polu plantatora. Ładunku tego nie można było zważyć brak wagi. W dniu dzisiejszym trzymałam decyzję administracyjną nakładającą karę pieniężną w wysokości 2000,00 zł. Przysługuje mi 14 dniowy termin odwołania. W związku z tym mam pytanie czy odwołanie może spowodować zmniejszenie lub uchylenie tej kary. Muszę dodać, że moja firma jest mała mam tylko 2 samochody i jest to dla mnie duże obciążenie finansowe. Czy fakt, że nie można było zważyć ładunku może być jakimś  argumentem?

Kara pieniężna została w Pana przypadku nałożona za przekroczenie masy całkowitej kierowanego pojazdu. Wysokość kary pieniężnej nakładanej w takiej sytuacji jest uzależniona od wysokości przekroczonej masy całkowitej pojazdu. W przypadku gdy nacisk jednej lub wielu osi, rzeczywista masa całkowita lub wymiary pojazdu przekraczają dopuszczalne wartości nie więcej niż o 10%, kierowca może być ukarany karą pieniężną w wysokości do 500 zł. W sytuacji gdy nacisk jednej lub wielu osi, rzeczywista masa całkowita lub wymiary pojazdu przekraczają dopuszczalne wartości o więcej niż 10% i nie więcej niż 20%, kierowca może być ukarany karą pieniężną w wysokości do 2000 zł. Natomiast gdy nacisk jednej lub wielu osi, rzeczywista masa całkowita lub wymiary pojazdu przekraczają dopuszczalne wartości więcej niż o 20%, kierowca może być ukarany kara pieniężną w wysokości do 15 000 zł.

Masa całkowita kierowanego przez Pana pojazdu przekroczyła dopuszczalną wartość o 15 % dlatego został Pan ukarany karą pieniężną w wysokości 2000 zł. Natomiast fakt, że na miejscu załadunku nie było możliwości jego zważenia nie jest dla Pana okolicznością łagodzącą. Natomiast jeśli nie zgadza się Pan z wysokością wymierzonej kary to od decyzji o wymierzeniu kary pieniężnej przysługuje odwołanie do organu nadrzędnego w stosunku do organu, który tę karę wymierzył. Odwołanie można wnieść w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Decyzja ostateczna podlega wykonaniu po upływie 30 dni od jej doręczenia, chyba że wstrzymano jej wykonanie. Organ kontroli który wydał decyzję ostateczną z urzędu, wstrzymuje jej wykonanie w drodze postanowienia na które nie przysługuje zażalenie w razie wniesienia skargi do sądu administracyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *