porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Przesłanki ograniczenia kontaktów z dzieckiem

Rozstanie rodziców małoletniego dziecka wiąże się z koniecznością ustalenia kontaktów z dzieckiem. Każdy z rodziców ma bowiem obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem bez względu na to czy posiada pełną władzę rodzicielską czy też nie. Konieczność ustalenia kontaktów z dzieckiem powstaje w momencie gdy prawo do sprawowania faktycznej opieki zostaje przyznane tylko jednemu z rodziców. Istnieje bowiem również możliwość zastosowania tzw. opieki naprzemiennej. Opieka naprzemienna daje każdemu z rodziców prawo do sprawowania pieczy nad dzieckiem przez okres dwóch tygodni. Wtedy oczywiście nie ma potrzeby ustalania kontaktów z dzieckiem gdyż każdy z rodziców ten kontakt ma zapewniony.

Prawo do kontaktów z dzieckiem obejmuje w pierwszej kolejności prawo do spotkania się z nim. Mogą to być zatem odwiedziny dziecka lub też zabranie go do własnego miejsca zamieszkania. Oprócz osobistego spotkania prawo do kontaktów obejmuje również możliwość kontaktowania się z dzieckiem za pomocą środków porozumiewania się na odległość. Najbardziej sporną formą kontaktów jest jednak kontakt osobisty z dzieckiem. Co prawda rodzice mają obowiązek porozumieć się miedzy sobą w sprawie sposobu oraz częstotliwości spotkać.  Jednak to jak często mają się odbywać kontakty z dzieckiem jest przedmiotem wielu konfliktów i sporów. Rodzice nie pamiętają bowiem, że przy ustalaniu kontaktów z dzieckiem powinni się kierować głównie dobrem dziecka a nie swoim własnym interesem, a czasami nawet chęcią zemsty na byłym partnerze. W przypadku gdy rodzice nie mogą dojść do porozumienie w sprawie kontaktów spór ten może rozstrzygnąć sąd rodzinny i opiekuńczy.

Niestety są również sytuacje gdy kontakt dziecka z jednym z rodziców zagraża jego dobru. Wtedy drugi rodzic ma możliwość zwrócenie się do sądu opiekuńczego z wnioskiem o ograniczenie kontaktów z dzieckiem. Ograniczenie kontaktów z dzieckiem może polegać przede wszystkim na zakazaniu spotykania się z dzieckiem bądź zakazaniu zabierania dziecka do swojego miejsca zamieszkania. Ponadto ograniczenie kontaktów z dzieckiem może polegać na możliwości spotykania się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd. Można również ograniczyć lub zakazać możliwości porozumiewania się na odległość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *