porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Prawo do nadania dziecku nazwiska matki

Chciałabym się dowiedzieć kilku informacji w poniższej sprawie. Obecnie jestem w 5 miesiącu ciąży. Byliśmy z ojcem dziecka razem przez ponad rok, gdy dowiedział się, że jestem w ciąży zostawił nas. Chciałabym, żeby po porodzie dziecko nosiło moje nazwisko i ewentualnie starać się drogą sądową o alimenty. I w związku z tym moje pytanie. Jakie prawa względem dziecka ma ojciec ,jeśli dawałby na jego utrzymanie pieniądze? Tzn. chodzi mi o to czy może żądać, aby dziecko nosiło jego nazwisko i czy będzie miał przez sąd ustalone prawo do widzeń ,bo zależałoby mi na tym, żeby jego odwiedziny z dzieckiem odbywały się u mnie i podczas mojej obecności, zwłaszcza, że na chwile obecną niczym się nie interesuje. Dodam tylko, że ojciec dziecka pracuje „na czarno”, wiec nie ma stałego źródła dochodu ani umowy, która potwierdzałaby jego zarobki. Z góry dziękuję za odpowiedz.

Prawo rodzinne podobnie reguluje kwestię nazwiska dziecka gdy jego rodzice stanowią związek małżeński, jak i  gdy są w nieformalnym związku partnerskim lub nie są ze sobą. W przypadku gdy dziecko urodzi się w trakcie trwania małżeństwa jego rodziców nosi ono nazwisko będące nazwiskiem obojga małżonków. Czasami bywa, że małżonkowie noszą różne nazwiska. Wtedy dziecko nosi nazwisko wskazane w ich zgodnych oświadczeniach. Małżonkowie mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Oświadczenia w sprawie nazwiska dziecka są składane jednocześnie z oświadczeniami o nazwiskach, które będą nosić małżonkowie. Jeżeli małżonkowie nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca.

Podobną sytuacje mamy w przypadku gdy ojcostwo zostało ustalone przez uznanie. Wtedy dziecko nosi nazwisko wskazane w zgodnych oświadczeniach rodziców składanych jednocześnie z oświadczeniami koniecznymi do uznania ojcostwa. Rodzice mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Jeżeli rodzice nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca. Do zmiany nazwiska dziecka, które w chwili uznania już ukończyło trzynaście lat jest potrzebna jego zgoda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *