Ustalenie wynagrodzenia za wykonanie prac remontowo budowlanych
Witam. Proszę o poradę w następującej sprawie. Rozpoczęliśmy dość poważny remont poddasza w domku jednorodzinnym. W czerwcu 2019 roku weszła do domu polecana przez znajomego firma budowlana z Warszawy. Prośby z naszej strony o przedstawienie kosztorysu i podpisania umowy na wykonanie robót pozostawały bez echa. To był główny powód przerwania przez mnie robót tej ekipy. Inne przyczyny to również bałagan, pośpiech i nie wykonywanie poleceń, np. mimo wyraźnego polecenie wstrzymania prac, załoga zburzyła ściankę działową przed przybyciem projektantki, ułożenie płyt osb przed montażem grzejników. Mąż niechcący usłyszał także rozmowę telefoniczną jaką prowadził kierownik budowy z właścicielem firmy, która wyraźnie świadczyła o nieuczciwych zamiarach tej firmy, zmierzających do wystawienia nam zawyżonego końcowego rachunku. Prace zostały więc zatrzymane, a ja w końcu otrzymałam kosztorys ofertowy, w których poszczególne pozycje dotyczące wykonanych prac opiewają na sumy nawet 400-krotnie wyższe niż obowiązujące w naszym regionie. Do tej pory ekipa wykonała następujące zadania: ułożyła płyty osb, demontaż ubikacji, wanny, umywalki, zlewu, szafy garderobianej, skucie terakoty, wstawienie ścianek działowych, wstawienie czterech grzejników. Z ich winy: niepotrzebne zburzenie jednej ścianki działowej, zniszczenie płyty kartonowo gipsowej w suficie. W jaki sposób rozwiązać ten problem? Najchętniej chciałabym zrezygnować z tej firmy w trybie natychmiastowym. Mogę przypuszczać, że gdy otrzymam fakturę to będzie ona sporządzona na podstawie kosztorysu ofertowego, czyli zawyżona. Proszę o pomoc.
Jeżeli strony umowy o dzieło ustaliły wynagrodzenie kosztorysowe natomiast w toku wykonywania dzieła zaszła konieczność przeprowadzenia prac, które nie były przewidziane w zestawieniu prac planowanych będących podstawą obliczenia wynagrodzenia kosztorysowego, a zestawienie sporządził zamawiający, przyjmujący zamówienie może żądać odpowiedniego podwyższenia umówionego wynagrodzenia. Jeżeli zestawienie planowanych prac sporządził przyjmujący zamówienie, może on żądać podwyższenia wynagrodzenia tylko wtedy, gdy mimo zachowania należytej staranności nie mógł przewidzieć konieczności prac dodatkowych. Przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, jeżeli wykonał prace dodatkowe bez uzyskania zgody zamawiającego.
Gdyby natomiast zaszła konieczność znacznego podwyższenia wynagrodzenia kosztorysowego, zamawiający może od umowy odstąpić, powinien jednak uczynić to niezwłocznie i zapłacić przyjmującemu zamówienie odpowiednią część umówionego wynagrodzenia.
Z opisu Pani sprawy wynika jednak, że wynagrodzenie za wykonanie zamówionego dzieła nie zostało w ogóle ustalone pomiędzy stronami umowy. Zgodnie zaś z treścią kodeksu cywilnego jeżeli strony nie określiły wysokości wynagrodzenia ani nie wskazały podstaw do jego ustalenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że strony miały na myśli zwykłe wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju. Natomiast w przypadku gdy również w ten sposób nie udałoby się ustalić wysokości wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające uzasadnionemu nakładowi pracy oraz innym nakładom przyjmującego zamówienie.