porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Egzekucja domu będącego współwłasnością zmarłego dłużnika

Witam. Chciałabym prosić o poradę prawną. Proszę zapoznać się z nurtującym mnie problemem i odpowiedzieć na zadane pytania. Rodzice pięciorga dorosłych dzieci, córek, zamężnych posiadających własne rodziny sprzedaje mieszkanie i nabywa dom z przydomowym ogródkiem oraz działką również przydomową 35 arową. Powierzchnia domu 185 m2. Są współwłaścicielami tej posiadłości, w akcie notarialnym widnieją nazwiska obydwojga. Małżeństwo ma pięć córek. Trzy z rodzinami mieszkają w zupełnie innych częściach polski natomiast dwóm córkom daje zameldowanie na pobyt stały w tejże nieruchomości. Jedna z tych dwóch córek jest niezamężna , druga i owszem. Nagle niespodziewanie nie pozostawiając testamentu umiera małżonek współwłaściciel nieruchomości. Współmałżonka zachowuje swoją połowę domu oraz wraz z pięcioma córkami otrzymuje schedę po zmarłym małżonku. Odbyła się tylko jedna sprawa sadowa na której każdemu spadkobiercy przydzielono część ułamkową po zmarłym ojcu mężu. Współmałżonce współwłaścicielce oraz pięciu córkom. Żadna inna sprawa się już nie odbyła. Rachunki liczniki itp. było na matkę. Dwie córki mieszkały razem z nią nadal tam zameldowane. Jednak po kilku latach zmarła także matka. Niestety w styczniu 2019 roku zmarła także matka. Matka pozostawiała po sobie długi oraz pięciu spadkobierców , 5 córek. Dwie nadal zameldowane w nieruchomości o której mowa. Czy komornik będzie mógł zająć dom będący współwłasnością zmarłej matki oraz córek?

W sytuacji gdy współwłaściciel nieruchomości jest dłużnikiem w stosunku do którego toczy się postępowanie sądowe, istnieje realne zagrożenie sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji komorniczej. Komornik sądowy ma bowiem prawo prowadzenia egzekucji z ułamkowej części nieruchomości. Do egzekucji z ułamkowej części nieruchomości stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji z nieruchomości. Pozostali współwłaściciele co prawda muszą być poinformowania o takiej egzekucji, jednak nie mają oni realnej możliwości jej zablokowania. Po zajęciu ułamkowej części nieruchomości komornik na wniosek wierzyciela dokonuje jej opisu i oszacowania na podstawie wartości określonej przez biegłego. Komornik ma również możliwość zabezpieczenia nieruchomości przed ewentualnym objęciem go we władanie przez dłużnika lub osoby trzecie. Zabezpieczenie może polegać na ustanowieniu dozoru nad budynkiem lub lokalem. Obowiązki z wiązane z dozorem może również pełnić sam wierzyciel.

W przypadku gdy zajęcie ułamkowej części nieruchomości dotyczy niezabudowanej nieruchomości gruntowej która nie jest obciążona na rzecz osób trzecich komornik może dokonać jej sprzedaży z wolnej ręki bez konieczności przeprowadzania licytacji. Jednak wtedy nieruchomość nie może być sprzedana za cenę niższą niż wartość oszacowania. W takim przypadku do sprzedaży może dojść dopiero po upływie dwóch tygodni od dnia opisu i oszacowania. Jednak należy pamiętać o tym że jeżeli w terminie miesiąca od dnia opisu i oszacowania nie dojdzie do sprzedaży zajętej nieruchomości, to sprzedaż będzie się mogła odbyć jedynie w drodze licytacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *