Zwolnienie pracownika z powodu likwidacji stanowiska pracy
Witam. Jestem zatrudniona w jednym z ośrodków w Warszawie. Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Od 1 lutego do 1 czerwca byłam na zwolnieniu lekarskim ponieważ miałam operację stawu kolanowego. Po tym zwolnieniu poszłam do psychiatry gdzie stwierdzono u mnie nawrót depresji. Pan doktor powiedział ze muszę być na zwolnieniu lekarskim. Zwolnienie miałam przez okres 6 miesięcy do dnia 30 listopada.. Chciałam wrócić do pracy gdzie pan dyrektor poinformował mnie, że zlikwidowano moje stanowisko pracy bo jest reorganizacja ośrodka. Stanowiska kelner które zajmowałam nie będzie tylko bufetowa. Czy mogą mnie zwolnić ? Chciałam tez dodać, że w pracy panował mobbing, pracowałam również przez 10 dni pod rząd po 10-12 h bez dnia wolnego co wpłynęło na moją psychikę. Proszę o poradę prawną. Z góry dziękuję.
Z opisu Pani sprawy wynika, że likwidacja stanowiska pracy o której została Pani poinformowana przez pracodawcę jest wyłącznie pozorna. Zmiana nazwy stanowiska pracy z kelnera na bufetową przy zachowaniu tych samych obowiązków nie stanowi likwidacji stanowiska pracy. W sytuacji gdy zostało zlikwidowane stanowisko pracy kelnera i na to miejsce zostało utworzone stanowisko bufetowej powinna być Pani zatrudniona na nowym stanowisku jeśli posiada Pani kwalifikacje do tego by wypełniać obowiązki bufetowej. Stanowisko kelnera jest na tyle podobne do stanowiska bufetowej, że bez wątpienia posiada Pani kwalifikacje do tego aby pracować na nowo utworzonym stanowisku pracy. Natomiast nie zatrudnienie Pani na nowym stanowisku będzie podstawą do skutecznego odwołania się do sądu pracy.
Zmiana stanowiska pracy będzie się wiązała również z koniecznością zmiany umowy o pracę. Zmiana umowy może się odbyć albo poprzez podpisanie aneksu albo poprzez wypowiedzenie warunków umowy o pracę. Zgodnie z kodeksem pracy wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki. Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.