Zajęcie komornicze na majątku stanowiącym własność rodziny dłużnika
Witam mam takie pytanie, otóż jestem winna firmie telekomunikacyjnej pieniążki ponieważ rozwiązałam z nimi umowę przed czasem, ponieważ nie było mnie stać na płacenie. Firma telekomunikacyjna oddało to do firmy ścigającej długi, Teraz grozi mi komornik. Obecnie nie mieszkam już w Polsce a firma telekomunikacyjna ma adres korespondencyjny od mojej szwagierki gdzie nigdy tam nie byłam zameldowana a pismo przyszło do szwagierki i grożą że wejdzie komornik. Co w takim przypadku mogę zrobić żeby szwagierce nic nie zajęli i czy to jest zgodne z prawem skoro nigdy tam nie byłam zameldowana ?? Nadal nie mam środków by ich spłacić a boje się o szwagierkę bo to przecież nie jej długi. Proszę o szybką odpowiedz i z góry serdecznie dziękuję.
Komornik nie może prowadzić postępowania egzekucyjnego z ruchomości które nie stanowią własności dłużnika. Zwłaszcza jeżeli nie mieszka Pani już w swoim dawnym miejscu zamieszkania, co potwierdza fakt że nie jest Pani tam zameldowana. Jednak w przypadku gdyby komornik zdecydował się prowadzić postępowanie egzekucyjne w Pani dawnym miejscu zamieszkania powinna Pani lub szwagierka złożyć do sądu rejonowego skargę na czynności komornika. Właściwy do rozpoznania skargi będzie sąd rejonowy w którego okręgu komornika ma siedzibę swojej kancelarii.
Skargę na czynności komornika powinna Pani wnieść w terminie tygodniowym od dnia dokonania czynności, w przypadku gdy była Pani przy tej czynności lub gdy komornik poinformował Panią o tej czynności. W innych przypadkach termin do złożenia skargi na czynności komornika liczy się od dnia zawiadomienia o dokonaniu czynności strony lub osoby której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone. Natomiast gdy komornik nie dostarczy zawiadomienia termin do złożenia skargi na czynności komornika liczy się od dnia powzięcia wiadomości przez skarżącego o dokonanej czynności. Skargę na zaniechanie przez komornika dokonania czynności wnosi się w terminie tygodniowym od dnia w którym skarżący dowiedział się że czynność miała być dokonana.
Skargę na czynności komornika musi Pani wnieść się do kancelarii komorniczej która dokonała zaskarżonej czynności lub zaniechała jej dokonania. Komornik w terminie trzech dni od dnia otrzymania skargi ma obowiązek sporządzenia uzasadnienia zaskarżonej czynności, chyba że uzasadnienie zostało sporządzone wcześniej, a następnie przekaże je Pani wraz ze skargą Komornik ma również możliwość uwzględnienia skargi w całości. O uwzględnieniu skargi komornik zawiadamia skarżącego oraz zainteresowanych których uwzględnienie skargi dotyczy. W sytuacji gdy sąd stwierdzi oczywiste naruszenie prawa przez komornika sąd uwzględniając skargę obciąży go również kosztami postępowania.