Prawo do odprawy z tytułu zwolnienia indywidualnego
Szanowni Państwo pracuję w firmie zajmującej się dystrybucją kosmetyków i noszę się z zamiarem wniesienia pozwu do Sądu Pracy. Umowa była na czas nieokreślony, rozwiązanie umowy nastąpiło w trybie porozumienia stron, ale niestety nie miałam wtedy wiedzy na ten temat, ze mogę odmówić podpisania umowy, inicjatorem rozwiązania umowy był pracodawca, powód rozwiązania umowy był nierzeczywisty i nie leżał po mojej stronie jako pracownika. Do pracodawcy wysłałam pismo następującej treści: Wezwanie do zapłaty Na podstawie art. 476 Kodeksu cywilnego niniejszym wzywam do zapłaty zaległej odprawy z tytułu rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony na mocy narzuconego przez pracodawcę porozumienia stron w trybie art. 10 ust. 1 Ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników ( Dz.U. z 2003 r., nr 90, poz. 844). Zgodnie z art. 10 ust. 1 zwolnienie indywidualne następuje w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę, zatrudniającego co najmniej 20 pracowników, stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienie obejmuje mniejszą liczbę pracowników niż określona w art. 1 ustawy. Przedstawiona mi w formie ustnej przyczyna rozwiązania umowy dotycząca nie podpisanie wystarczającej ilości umów za rok 2018 była i jest nierzeczywista z racji niepodpisania przeze mnie ani niezatwierdzenia obowiązku podpisywania określonej ilości umów z klientami. Taki obowiązek nie był częścią składową umowy na czas nieokreślony. Ponadto umowa o pracę jest umową starannego działania zgodnie z art. 100 Kodeksu Pracy, a nie umową rezultatu. W związku z powyższym rzeczywisty powód wypowiedzenia nie mógł więc dotyczyć mnie jako pracownika i leżał niniejszym po stronie pracodawcy. Do chwili obecnej na mój rachunek bankowy nie wpłynęła należna mi odprawa. Proszę o przekazanie zaległej odprawy w terminie 7 dni na dotychczasowy rachunek bankowy W przypadku braku przelewu wnoszę niezwłocznie powództwo do Sądu Pracy. Będę wdzięczna za Państwa opinię na ten temat i czy mam rację. Pracowałam w tej firmie 5 lat, więc zgodnie z ustawą przysługuje mi odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia.
Z przedstawionego przez Panią opisu sprawy wynika, że ma Pani wszelkie podstawy faktyczne i prawne aby ubiegać się o odprawę pieniężną z tytułu zwolnienia indywidualnego. Zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, odprawa pieniężna powinna być wypłacona również w przypadku rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Przyczyny te stanowią natomiast wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż przy zwolnieniach grupowych. Pani zakład pracy zatrudniał w chwili rozwiązania umowy o pracę co najmniej 20 pracowników, natomiast zwolnienie nastąpiło z przyczyn dotyczących zakładu pracy. W związku z powyższym spełniła Pani wszelkie przesłanki które dają możliwość ubiegania się o taką odprawę.
W związku z indywidualnym zwolnienie z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy przysługuje Pani odprawa pieniężna w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia za pracę. Zatrudniona jest Pani w danym zakładzie pracy już pięć lat, natomiast zgodnie z ustawą jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat, pracodawca zobowiązany jest do zapłaty odprawy w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia za pracę. Wysokość odprawy pieniężnej powinna być ustalona zgodnie z zasadami jakie stosuje się przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Wysokość odprawy pieniężnej nie może być również wyższa nie piętnastokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.