Powrót dziecka z rodziny zastępczej do rodziny biologicznej
Proszę o pomoc. Nie wiem dla czego życie jest tak bardzo nas doświadcza. Jestem w związku z niepełnosprawną żoną mamy trzyletniego synka i prawie pięciomiesięczną córeczkę. Synka odebrał nam sąd w Warszawie. Na podstawie takiej że żona nie poradzi sobie, chociaż synek jak i teraz córeczka był bardzo zadbany. Nie dali nam nawet szans na obronę i zabrali nam synka do rodziny zastępczej. My chcemy go odzyskać. Przeprowadziliśmy się do Łodzi i tam sąd był łaskawszy. Nie odebrał nam córeczki. Ale to nie koniec naszych kłopotów. Z powodu tego iż zawaliła się część dachu w domku w którym mieszkaliśmy. Przeprowadziliśmy się na chwilę do rodziców. I nawet takie chwilowe rozwiązanie jest dla opieki społecznej bardzo złe. Nie mamy za wiele(nie jesteśmy majętni) a instytucję do tego powołane kładą nam kłody pod nogi. Naszymi jedynymi skarbami są dzieci i chcielibyśmy mieć je razem. Bardzo prosimy o pomoc w naszej sprawie bo nie wiemy co robić i jesteśmy kompletnie załamani.
Oddanie Państwa syna do rodziny zastępczej w żadnej mierze nie odbiera Państwo możliwości ubiegania się o jego powrót do rodziny biologicznej. Powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej nad Państwa synem ma jedynie na celu zapewnienie mu opieki na czas trwania przeszkody w wykonywania władzy rodzicielskiej przez jego biologicznych rodziców. Zgodnie z obowiązującym prawem rodzice zastępczy mają obowiązek pracować z rodziną biologiczna tak aby umożliwić dziecku powrót do rodziny biologicznej gdy tylko będzie to możliwe. Dopiero w sytuacji gdy powrót do rodziny biologicznej nie będzie możliwy obowiązkiem rodziny zastępczej jest dążenie do przysposobienia dziecka lub wychowywanie i opieka nad dzieckiem w środowisku zastępczym. Należy również pamiętać, że na czas trwania pieczy zastępczej rodzina zastępcza ma obowiązek utrzymywać z wami osobistych bliskich kontaktów, w celu zmniejszenia skutków doświadczania straty i separacji oraz zdobywania umiejętności społecznych.
W sytuacji uznania przez organizatora pieczy zastępczej, że ustały przyczyny umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka ma on obowiązek poinformować właściwy sąd o możliwości powrotu dziecka do jego rodziny biologicznej. Do pisma tego należy dołączyć opinię gminy lub podmiotu prowadzącego pracę z rodziną i opinię koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. W sytuacji gdy stosowna informacja nie zostanie złożona do Sądu w terminie 18 miesięcy od dnia umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej, organizator rodzinnej pieczy zastępczej ma obowiązek złożyć do Sądu wniosek wraz z uzasadnieniem o wszczęcie z urzędu postępowania o wydanie zarządzeń wobec dziecka celem uregulowania jego sytuacji prawnej.