Pierwsze prawo jazdy na okres próbny
Coraz większa ilość pojazdów a co za tym idzie coraz większy ruch na polskich drogach skłania do tworzenia nowych rozwiązań w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu lądowym. Niestety grupą kierowców którzy powodują najwięcej wypadków są wciąż młodzi kierowcy. Powyższy stan wynika głównie z połączenia dużej brawury oraz chęci zaimponowania kolegom z małym doświadczeniem w kierowaniu samochodami. Coraz większa ilość wypadków sprawia że powstają nowe rozwiązania prawne których zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. Jednym z takich rozwiązań jest wprowadzenie okresu próbnego dla kierowców którzy odebrali swoje pierwsze prawo jazdy.
Osoby które po raz pierwszy uzyskały prawo jazdy kategorii B muszą prze okres próbny trwający dwa lata odbywać dodatkowe szkolenia. Młody kierowca ma obowiązek w okresie od 4 do 8 miesiąca od dnia odebrania prawa jazdy odbyć kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Dodatkowo osoba tak musi przedstawić we właściwym dla swojego miejsca zamieszania starostwie zaświadczenie o ukończenie kursu i szkolenia. Młody kierowca na dostarczenie zaświadczenia ma 8 miesięcy liczone od dnia odebrania prawa jazdy. Dodatkowo nowo upieczony kierowca może poruszać się wyłącznie samochodem który oznakowany jest z tyłu i przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego. Obowiązek oznakowania samochodu trwa jednak tylko przez pierwsze osiem miesięcy okresu próbnego.
Dodatkowo świeżo upieczony kierowca nie może w okresie ośmiu miesięcy od dnia odebrania prawa jazdy przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej. Nie może on również poruszać się samochodem nie oznakowanym nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego. A ponadto taka osoba nie może wykonywać działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B.