porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Odpowiedzialność rodziców za długi dziecka.

Dzień dobry;. Od przeszło roku posiadam w różnych bankach kredyty gotówkowe i jedną kartę kredytową. Obecnie w sumie moje zadłużenie wynosi około 80.000 PLN. Moje miesięczna raty wynoszą około 2.200 zł. W momencie zaciągnięcia kredytów, miałam bardzo dobrze płatną pracę. Niestety od maja tego roku, pracuję już w innej firmie, gdzie moja pensja nie wystarcza mi na spłatę zadłużenia. Od lipca narobiłam sobie problemów z terminowym spłacaniem rat. Banki obniżyły mi częściowo raty z powodu mniejszych zarobków, ale to co zarobię i tak nie starcza mi na raty miesięczne. Nie posiadam żadnego majątku. Dom, w którym mieszkam jest własnością mojej babci i po jej śmierci będzie podzielony na jej dzieci, czyli moją mamę i wujka. Nie posiadam żadnego samochodu. Nie mam nic oprócz zadłużeń w banku. Dlatego proszę mi udzielić informacji, czy w takiej sytuacji majątek mojej babci, jest zagrożony, tym, że przejmie go bank? Czy moi opiekunowie poniosą konsekwencje moich zadłużeń? Boję się, że z mojego powodu komornik będzie nachodził moją rodzinę i że jeszcze coś im zarekwiruje. Proszę o jak najbardziej szczegółowe informacje na ten temat, jak ta sprawa wygląda w świetle prawnym. Co mi grozi?

Pani najbliższa rodzina, rodzeństwo, rodzice, dziadkowie nie ponoszą odpowiedzialności za Pani długi. Majątek tych osób również nie jest zagrożony z uwagi na to, że komornik nie może prowadzić postępowania egzekucyjnego z majątku nie należącego do dłużnika.  Czasami jednak istnieje konieczność udowodnienia komornikowi, że majątek który chce zająć nie należy do dłużnika lecz do osób trzecich. Dzieje się tak w szczególności w przypadku gdy dłużnik mieszka w nienależącym do niego mieszkaniu lub domu. Komornik prowadzący czynności egzekucyjne w miejscu zamieszkania dłużnika często zajmu rzeczy znajdujące się w domu nawet jeśli te nie należą do dłużnik lecz do innych wspólnie z nim zamieszkujących osób.

Należy jednak pamiętać, że odpowiedzialność za długi rodziny powstaje w momencie śmierci dłużnika.  Takiej sytuacji należy odrzucić spadek w terminie sześciu miesięcy od dnia dowiedzenia się o tytule swego powołania. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku powinno być pisemne z podpisem urzędowo poświadczonym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *