Dział spadku bez obowiązku spłaty pozostałych spadkobierców
Dzień Dobry. Mam bardzo ważne pytanie dotyczące założenia sprawy o nabycie spadku po zmarłej mamie. W skład spadku wchodzi mieszkanie oraz las. Sprawa wygląda tak że moi rodzice już nie żyją. Mama podzieliła cały spadek na moje rodzeństwo ale tylko moja część nie została prawnie przepisana a testamentu nie pozostawiła. Sprawa o podział majątku po mojej zmarłej mamie już się odbyła, założona była przez Urząd Miasta Poznań z powodu nieopłacenia podatku. Majątek został podzielony pomiędzy siostrę, czwórkę dzieci mojego zmarłego brata oraz mnie. Wszyscy zgodzili się abym to ja przejął dany majątek Aby założyć poprawnie sprawę w sądzie mam wypełnić „Wniosek o dział spadku – zgodny” i dołączyć do wniosku akt śmierci mamy oraz odpis z księgi wieczystej. Następnie z tą dokumentacją udać się do biura podawczego. Bardzo proszę o pomoc i udzielenie porady prawnej jakie kroki podjąć, aby jak najszybciej uregulować sprawę podziału.
Sądowy dział spadku ze zgodnym planem podziału jest najlepszą formą zniesienie współwłasności nieruchomości która została nabyta w drodze dziedziczenia. Procedurę zgodnego działu spadku rozpoczyna się od złożenia w sądzie rejonowym wydziale cywilnym wniosku o zgodny dział spadku. Do wniosku o zgodny dział spadku powinien Pan dołączyć postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia oraz spis inwentarza, jak również podać, jakie spadkodawca sporządził testamenty, gdzie zostały złożone i gdzie się znajdują. Jeżeli spis inwentarza nie został sporządzony powinien Pan we wniosku wskazać majątek, który ma być przedmiotem działu. Natomiast w sytuacji gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, należy przedstawić dowody stwierdzające, że nieruchomość stanowiła własność spadkodawcy.
W uzasadnieniu wniosku o zgodny dział spadku należy również podać przyczyny dla których pozostali spadkobiercy zgodzili się na przekazanie Panu całego spadku bez obowiązku spłaty. W uzasadnieniu wyroku z dnia 30 września 2016 r. (Sygn. akt I CSK 702/15) Sąd Najwyższy słusznie zauważył, że dokonując działu spadku, sąd zgodnie z art. 688 kodeksu postępowania cywilnego stosuje odpowiednio przepisy dotyczące zniesienia współwłasności. Rozważa zatem sposób podziału masy spadkowej z uwzględnieniem art. 211 i art. 212 § 2 kodeksu cywilnego. W sytuacji, w której wszyscy współspadkobiercy złożą zgodny wniosek co do sposobu zniesienia wspólności majątku spadkowego, wydaje postanowienie odpowiadające treści wniosku, jeżeli projekt podziału nie sprzeciwia się prawu ani zasadom współżycia społecznego, ani też nie narusza w sposób rażący interesu osób uprawnionych przeprowadzenie pod tym kątem oceny wniosku wyrażającego oczekiwanie przyznania składników majątku spadkowego jednemu spadkobiercy bez spłat lub dopłat na rzecz innych spadkobierców wymaga niewątpliwie zbadania przyczyn, z powodu których aprobują oni takie rozwiązanie.