porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Zasady podejmowania uchwał wspólnoty mieszkaniowej

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Szanowni Państwo, Zwracamy się do Państwa w trudnej dla nas sprawie. Mieszkamy we wspólnocie mieszkaniowej, jesteśmy właścicielami mieszkania. Od 2018 r. w naszej wspólnocie została zawarta uchwała między mieszkańcami odnośnie nieumieszczania rowerów i innych przedmiotów na korytarzach. Nikt z mieszkańców nie stosuje się do w/w uchwały, w tym prezes i członkowie zarządu. Swoje przedmioty tj. rowery pozostawiają także osoby nie mieszkające w naszym bloku. Dlatego my również postawiliśmy rower, który niedługo potem został zniszczony. Od tego momentu sąsiad mieszkający obok tak samo jak inni mieszkańcy przechowuje swój rower na korytarzu. Jednak ma do nas wielką pretensję o postawiony przez nas na korytarzu rower. W związku z tym, często jest to zgłaszane przez niego na policję, wysyła pisma do zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Chcielibyśmy uzyskać informację, jak powinien zareagować na to zarząd wspólnoty oraz jakie są w związku z tą sytuacją nasze prawa. Prosimy o udzielenie pomocnej dla nas odpowiedzi.

W naszej ocenie uchwała wspólnoty mieszkaniowej zgodnie z którą zakazano uwieszania rowerów oraz innych rzeczy w częściach wspólnych zamieszkałego budynku jest niezgodna z prawem. Uchwałą wspólnoty mieszkaniowej można bowiem regulować wyłącznie czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu. Zgodnie bowiem z ustawą o własności lokali do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.

Uchwała podjęta przez Państwa wspólnotę mieszkaniową wykracza poza ustawowe kompetencje przyznane właścicielom w ustawie o własności lokali. Zgodnie zaś z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 3 kwietnia 2009 roku sygn. akt II CSK 600/08, uchwalony przez właścicieli regulamin porządku domowego nie może wykraczać poza ustawowe kompetencje przyznane właścicielom w ustawie o własności lokali. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego przepisy ustawy o własności lokali mają charakter względnie obowiązujący. Mają one mianowicie zastosowanie jedynie wtedy, gdy właściciele lokali w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego nie określą sposobu zarządu nieruchomością wspólną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *