porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Wszczęcie egzekucji komorniczej na podstawie aktu notarialnego

Witam, kilka lat temu sprzedałam mieszkanie. Jednak sprzedałam to za dużo napisane. Oficjalnie zakupił mój znajomy a zapłacić miał jego ojciec. Z osobą której sprzedałam mieszkanie byliśmy dobrymi znajomymi. U notariusza odbyło się wszystko tak jak powinni, ja nie spodziewałam się, że  kupujące tak zwyczajnie zapłaci mi 1/2 wartości. Zrobił to po wyjściu od notariusza. Wiem zachowałam się nieodpowiedzialnie. Jednak kupujący obiecywał, że zapłaci mi różnicę jak coś tam sprzeda ale tylko obiecywał. W ostatnie Święta Bożego Narodzenia odwiedziłam go w mieszkaniu. Było to oczywiście mieszkanie, które do niedawna było moim. Jedyne co mi powiedział to, że jest mu głupio, że nie oddał mi jeszcze pieniędzy. Ojciec osoby której sprzedałam mieszkanie zdaje sobie sprawę z tego, że jestem osobą chorą i podejrzewam, że z tego powodu gran na zwłokę. Czy mam jakieś szanse odzyskać moje pieniądze?

Powinna Pani niezwłocznie skierować sprawę do komornika celem wyegzekwowania należności. Działania zmierzające do wyegzekwowania zaległej kwoty powinna Pani podjąć jak najszybciej tak aby nie doprowadzić do przedawnienia roszczenia. Akt notarialny jest tytułem egzekucyjnym na równi z wyrokiem sądowym w związku z powyższym nie musi Pani zakładać dłużnikowi sprawy sądowej o zapłatę. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego tytułem egzekucyjnym jest akt notarialny w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub wydania rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie określonych, albo też wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, gdy w akcie wskazano termin wykonania obowiązku lub zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie.

Procedura zmierzająca do wyegzekwowania należności powinna rozpocząć się od złożenia w sądzie rejonowym wydziale cywilnym wniosku o nadanie klauzuli wykonalności. Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności sąd ma obowiązek rozpoznać niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia jego złożenia. Niezwłocznie po ogłoszeniu postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności, a gdy ogłoszenia nie było niezwłocznie po jego wydaniu, klauzulę wykonalności umieszcza się na tytule egzekucyjnym lub na zweryfikowanym przez sąd dokumencie uzyskanym z systemu teleinformatycznego potwierdzającym istnienie i treść tytułu egzekucyjnego. Klauzula wykonalności zawiera stwierdzenie, że tytuł egzekucyjny uprawnia do egzekucji. Następnie klauzulę wykonalności podpisuje sędzia albo referendarz sądowy. Posiadając już akt notarialny z nadana przez Sąd klauzulą wykonalności będzie mogła Pani złożyć wniosek do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *