porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Sprzedaż wspólnego mieszkania przed rozwodem

Mam wielki problem i liczę, że państwo mi pomogą. Jestem w związku małżeńskim od 12 lat. Przez cały czas mąż nie dawał mi pieniędzy, a jak dał to z łaską i wielką awanturą. Brał pożyczki w bankach za moimi plecami, nie spłacał ich, były sprawy sądowe, komornicze, ale tego też nie płacił. Więc narosły bardzo duże odsetki i do spłaty mamy 30 000. Moja mama pożyczyła mi pieniądze na wykup mieszkania, aby dzieci miały dach nad głową. Wykup mamy wspólny zapłaciłam dopiero 1 ratę w wysokości 2500 zł, a zostało jeszcze 6 rat które są roczne. Ponieważ mąż jest pracownikiem służby więziennej i dostał kwaterę. Niestety od 2 lat między nami nie ma żadnego pożycia małżeńskiego. Mąż używa przemocy wobec mnie i dzieci, okrada nas, oszukuje i urządza awantury. Jest bezkarny, ponieważ twierdzi, ze jak podam o rozwód to muszę mu zapewnić mieszkanie lub dać połowę za to. Czy jest możliwość oddać to mieszkanie do banku, aby spłacił wszystkie długi i wtedy żadne z nas nie będzie miało tego mieszkania oraz nie będzie długu i będę mogła się rozwieść.

Jeśli chciałaby Pani sprzedać mieszkanie aby kwotę z jego sprzedaży przeznaczyć na spłatę zadłużenia, należy przede wszystkim ustalić czy czynność ta nie spowoduje obowiązku zwroty bonifikaty uzyskanej na wykup mieszkania. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami jeżeli sprzedacie Państwo nieruchomość lub wykorzystacie ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty przed upływem 5 lat licząc od dnia nabycia, będziecie zobowiązani do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Oczywiście zwrot może nastąpić tylko na żądanie właściwego organu. Sprzedaż lokalu mieszkalnego nie będzie powodowała obowiązku zwrotu udzielonej bonifikaty jeśli środki uzyskane ze sprzedaży wykorzystacie Państwo w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem prawa własności lub przedmiotem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystywanej na cele mieszkaniowe będącej przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego.

Sprzedaż mieszkania w trakcie trwania małżeństwa jest możliwa tylko za zgodą Pani męża. Jeśli natomiast mąż nie zgodzi się na sprzedaż mieszkania będzie konieczny podział majątku wspólnego który będzie mógł się odbyć dopiero po ustaniu wspólności majątkowej czyli po rozwodzie. Postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami sąd rozstrzyga także o żądaniu ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym oraz o tym, jakie wydatki, nakłady i inne świadczenia z majątku wspólnego na rzecz majątku osobistego lub odwrotnie podlegają zwrotowi. W razie sporu co do ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym sąd może w tym przedmiocie orzec postanowieniem wstępnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *