porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Długość dobowej i tygodniowej przerwy w pracy

Witam Prowadzę hurtownię. Pracownicy pracują na umowę o pracę, mają podpisany aneks do umowy że pracują zmianowo po 12 godzin. Grafik Ustalany jest tak że pracownik nie przekracza 48 godzin tygodniowo. Jeśli pracownik przekroczy 48 godzin pracy należy mu się jakiś dodatek? Pracownik pracuje w różne dni w tygodniu wedle grafiku który został ułożony. Pracuje maksymalnie dwa dni pod rząd po 12 godzin. Nie pozwalamy na to by pracownik pracował kilka dni pod rząd. Czy taki pracownik pracuje zgodnie z kodeksem pracy i jako pracodawca który układa grafik robi to zgodnie z prawem? Kolejne pytanie to praca w niedzielę i święta ( dni wolne od pracy np. 1 stycznia ) Czy w związku z pracą w te dni należy się pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie przy pracy zmianowej po 12 godzin? Słyszałem że pracodawca ma obowiązek płacić dodatkowe 100% do pensji za właśnie takie dni. Czy to prawda i jest to zgodne z prawem pracy? Czy dając po takim dniu pracy w niedzielę i święta dzień wolnego to nie mamy obowiązku płacić mu dodatku za pracę w święta ( te 100 % o których pisałem wyżej) ? Czy istnieje możliwość ( jeśli jest obowiązek dodatkowej premii za pracę w święta wedle kodeksu pracy) wyznaczyć pracownikowi dni wolne i nie płacić mu tego dodatku za pracę w święta? Jak w przypadku pracy zmianowej przysługuje pracownikowi urlop. Większość pracowników to osoby które jeszcze nie przepracowały 10 lat pracy więc przysługuje im 20 dni urlopu wypoczynkowego. Czy w tym przypadku pracownik posiada 20 dni urlopu czy 13 dni urlopu wedle zmian 12 godzin które pracuje?

Pracownicy Pana hurtowni mają prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Uprawnienie powyższe nie dotyczy jedynie pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz przypadków kiedy zachodzi konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii. Zatem jeśli pracownicy firmy pracują dwa dni z kolei po 12 godzin to jest to dopuszczalne pod warunkiem, że przerwa pomiędzy tymi dniami wynosi co najmniej 11 godzin. Oprócz prawa do dobowego odpoczynku pracownicy Państwa hurtowni mają również prawo do tygodniowego odpoczynku wynoszącego co najmniej 35 godzin. Zgodnie bowiem z kodeksem pracy pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

W przypadku zmiany pory wykonywania pracy przez pracownika w związku z jego przejściem na inną zmianę, zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy, tygodniowy nieprzerwany odpoczynek może obejmować mniejszą liczbę godzin nie może być jednak krótszy niż 24 godziny. W miarę możliwości  tygodniowy odpoczynek powinien przypadać w niedzielę. Natomiast zgodnie z kodeksem pracy niedziela obejmuje 24 kolejne godziny, poczynając od godziny 600 w tym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina.

Odpowiadając na kolejne pytanie dotyczące dnia wolnego od pracy w zamian za pracę godzinach nadliczbowych, prawo pracy dopuszcza możliwość aby zamiast dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych pracownik otrzymał w zamian dzień wolny od pracy.  Zgodnie bowiem z kodeksem pracy pracownikowi, który wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *