ZUS Milicz – Infolinia Prawna 708 708 118
Na infolinii prawnej nasi prawnicy udzielają porad prawnych w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz innych świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych ZUS Milicz. Jeśli chciałbyś złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ZUS Milicz lub w twojej sprawie toczy się już postępowanie, zadzwoń do nas a my udzielimy Ci niezbędnej pomocy prawnej. Porady prawne udzielane są w następujących sprawach:
- Kontakt telefoniczny – jak uzyskać pomoc przez telefon w sprawach ZUS Milicz,
- Rodzina 500 + – zasady przyznawania świadczenia 500 + przez ZUS Milicz,
- Emerytura – warunki przyznawania emerytury przez ZUS Milicz,
- Renta – zasady przyznawania renty z tytułu niezdolności do pracy przez ZUS Milicz,
- Renta rodzinna – osoby uprawnione do renty rodzinnej z ZUS Milicz,
- Renta socjalna – warunki jakie trzeba spełnić aby otrzymać rentę socjalną z ZUS Milicz,
- Świadczenie wypadkowe – kiedy można się starać o świadczenie wypadkowe z ZUS Milicz,
- Świadczenie przedemerytalne – zasady przyznawania świadczenia przedemerytalnego z ZUS Milicz,
- Dodatek pielęgnacyjny – warunki jakie należy spełnić aby otrzymać dodatek pielęgnacyjny z ZUS Milicz,
- Zasiłek chorobowy – zasady wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS Milicz,
- Świadczenie rehabilitacyjne – zasady przydzielania świadczenia rehabilitacyjnego przez ZUS Milicz,
- Zasiłek opiekuńczy- warunki przyznawania zasiłku opiekuńczego przez ZUS Milicz,
- Zasiłek wyrównawczy – osoby uprawnione do zasiłku wyrównawczego z ZUS Milicz,
- Zasiłek macierzyński – zasady wypłacania zasiłku macierzyńskiego przez ZUS Milicz,
- Zasiłek pogrzebowy – osoby uprawnione do zasiłku pogrzebowego z ZUS Milicz,
- Odwołania od decyzji wydanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych ZUS Milicz.
Kontakt telefoniczny w sprawach zasad przyznawania świadczeń przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych możliwy jest od poniedziałku do piątku w godzinach pracy naszej infolinii. Dzwoniąc na infolinię połączysz się ze specjalistą z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz innych świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wyjaśnimy Ci przez telefon jakie warunki musisz spełnić aby otrzymać dane świadczenie, jakie dokumenty należy złożyć oraz jakie kroki podjąć w przypadku odmowy przyznania świadczenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Informacja telefoniczna jest udzielana przez specjalistów z zakresu ubezpieczeń społecznych, natomiast kontakt przez telefon umożliwia ci uzyskanie wszelkich informacji bez konieczności wychodzenia z domu.
Świadczenie z programu Rodzina 500 + jest aktualnie najbardziej popularnym przyznawanym przez państwo świadczeniem socjalnym. Głównym założeniem świadczenia jakim jest rodzina 500 + jest pomoc finansowa rodzicom mającym na wychowaniu przynajmniej jedno dziecko. Wypłata świadczenia 500 + nie jest uzależniona od wysokości osiąganych dochodów i wypłacana jest opiekunom prawnym dziecka. Prawo do wypłaty świadczenia z programu rodzina 500 + mają również rodzice zastępczy dziecka, osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, placówki opiekuńczo wychowawcze, regionalne placówki opiekuńczo terapeutyczne, interwencyjne ośrodki preadopcyjne oraz domy pomocy społecznej. Okres wypłaty świadczenia jest ustalany od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Po tym czasie musisz ponownie złożyć wniosek o wypłatę świadczenia. Wysokość świadczenia 500 + od początku istnienia programu nie uległa zmianie i wynosi 500 zł. Wniosek o wypłatę świadczenia z programu rodzina 500 + składamy na druku SW-R do właściwego według swojego miejsca zamieszkania oddziału ZUS. W przypadku pytań dotyczących programu rodzina 500 + zapraszamy do kontaktu na naszą infolinię.
Emerytura jest najbardziej powszechnym świadczeniem przyznawanym oraz wypłacanym przez ZUS. Emerytura przysługuje osobom które posiadają wymagany przez prawo wiek oraz okres składkowy i nieskładkowy. Przepisy prawa emerytalnego wyróżniają dwie podstawowe grupy osób uprawnionych do emerytury. Są to osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 roku oraz osoby urodzone po 31 grudnia 1939 roku. Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 roku muszą posiadać co najmniej 15 lat okresów składkowych i nieskładkowych oraz 60 w przypadku kobiet. Natomiast w przypadku mężczyzn co najmniej 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych i wiek minimum 60 lat. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Osoby te muszą ukończyć wiek 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn oraz podlegać ubezpieczeniu emerytalno rentowemu przynajmniej 1 dzień.. Jeśli spełniasz powyższe warunki możesz złożyć wniosek o emeryturę. Wniosek o emeryturę wraz z niezbędnymi załącznikami należy złożyć do wydziału świadczeń emerytalno rentowych właściwej miejscowo jednostki ZUS. Pamiętaj o tym, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma na rozpatrzenie decyzji 30 dni licząc od dnia dostarczenia wszystkich dokumentów. Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, zadzwoń na naszą infolinię gdzie odpowiemy na wszystkie twoje pytania z zakresu zasad przyznawania emerytur.
Renta z tytułu niezdolności do pracy jest świadczeniem pieniężnym przyznawanym osobom które utraciły zdolność do wykonywania pracy zarobkowej ze względu na zły stan zdrowia. Prawo wyróżnia dwa rodzaje niezdolności do pracy, a mianowicie niezdolność całkowitą oraz częściową. Całkowita niezdolność do pracy występuje wtedy gdy osoba nie jest zdolna do jakiejkolwiek pracy natomiast niezdolność częściowa występuje wtedy gdy ubezpieczony nie jest zdolny do pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami. Otrzymanie renty rodzinnej jest uzależnione od uznania przez lekarza orzecznika ZUS za osobę niezdolną do pracy. Ponadto osoba starająca się o przyznanie renty musi być w określonym wieku oraz musi posiadać wymagane prawem okresy składkowe i nieskładkowa. Ostatnim warunkiem przyznania renty jest czas powstania niezdolności do pracy. Niezdolność do pracy musi bowiem powstać w czasie w okresie ubezpieczenia, zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Wniosek o wypłatę renty należy złożyć w wydziale rent i emerytur właściwej dla swojego miejsca zamieszkania jednostki ZUS.
Renta rodzinna jest świadczeniem pieniężnym przyznawanym najbliższym członkom rodziny zmarłego. Należy jednak pamiętać, że rodzina zmarłego ma prawo do renty rodzinnej wyłącznie w przypadku gdy zmarły w chwili śmierci miał ustalone prawo do renty lub emerytury spełniał warunki do jej uzyskania. Rentę rodzinną otrzymają również członkowie rodziny zmarłego który pobierał zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Pierwszą grupą osób uprawnionych do renty rodzinnej są dzieci własne zmarłego, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione. Drugą grupą osób uprawionych do renty rodzinnej są wnuki oraz rodzeństwo które zmarły wziął na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem przez nie pełnoletniości i sprawował opieka przez co najmniej rok czasu. Trzecia grupa osób uprawionych do renty rodzinnej to inne dzieci które zmarły wziął na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem przez nie pełnoletniości i sprawował opieka przez co najmniej rok czasu. Ponadto do renty rodzinnej jest uprawiony również małżonek zmarłego który w chwili śmierci pozostawał z nim we wspólności małżeńskiej. Wniosek o przyznanie renty rodzinnej powinieneś złożyć w wydziale rent i emerytur właściwej miejscowo jednostki ZUS. Jeśli masz wątpliwości co do zasad przyznawania renty rodzinnej zadzwoń na naszą infolinię.
Renta socjalna jest świadczeniem pieniężnym przysługującym osobom całkowicie niezdolnym do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu. Ważne jest jednak aby naruszenie sprawności organizmu powstało przed ukończeniem 18 roku życia, zaś w przypadku osób kontynuujących naukę w szkole średnie lub szkole wyższej do 25 roku życia. Wniosek o rentę socjalną wraz z innymi wymaganymi dokumentami należy złożyć w swoim oddziale ZUS w wydziale rent i emerytur. Jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące zasad przyznawania renty socjalnej zadzwoń na naszą infolinię.
Świadczenie wypadkowe jest rodzajem świadczenia przyznawanego osobom które doznały wypadku w pracy lub u których stwierdzono chorobę zawodową. Wyróżniamy aż kilka świadczeń wypłacanych w związku z wypadkiem w pracy lub chorobą zawodową. Najpopularniejszymi świadczeniami tego rodzaju jest zasiłek chorobowy, renta z tytułu niezdolności do pracy oraz świadczenie rehabilitacyjne. Jednak oprócz tych świadczeń wypadek w pracy oraz choroba zawodowa uprawnia również do jednorazowego odszkodowania oraz pokrycia kosztów leczenia z zakresu stomatologii oraz szczepień ochronnych oraz zaopatrzeniu w przedmioty ortopedyczne. Ponadto masz prawo również do zasiłku wyrównawczego, renty rodzinnej oraz dodatku pielęgnacyjnego. Wniosek o wypłatę jednego ze świadczeń wypadkowych złóż we właściwym oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Podstawowym warunkiem nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego jest rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn dotyczących zakładu prac. Przyczyną dotyczącą zakładu pracy może być upadłość lub likwidacja zakładu pracy. Ponadto przyczyną taką może być również likwidacja stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych lub organizacyjnych, śmierć pracodawcy oraz rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika z powodu ciężkiego naruszenia jego podstawowych obowiązków. Kolejnym istotnym warunkiem nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego jest pobieranie zasiłku dla bezrobotnych przez okres minimum 180 dni. Ważne jest jednak aby w okresie pobierania zasiłku nie odmówić bez uzasadnionej przyczyn przyjęcia zatrudnienia. Pamiętaj również o tym, że składając wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych musisz być w dalszym ciągu zatrudniony jako osoba bezrobotna. Ponadto wniosek musi być złożony w terminie 30 dni od dnia otrzymania z urzędu pracy zaświadczenia potwierdzającego pobieranie zasiłku dla bezrobotnych przez 180 dni. Jeśli chciałbyś zadać pytania dotyczące zasad wypłaty świadczenia przedemerytalnego zadzwoń na naszą infolinię prawną.
- Dodatek pielęgnacyjny – warunki jakie należy spełnić aby otrzymać dodatek pielęgnacyjny z ZUS Milicz,
Dodatek pielęgnacyjny przysługuje każdej osobie która jest całkowicie niezdolna do pracy oraz co ważne również do samodzielnej egzystencji. Otrzymanie dodatku pielęgnacyjnego uzależnione jest od złożenia wniosku we właściwym oddziale ZUS. Jednak nie zawsze dodatek pielęgnacyjny wypłacany jest na wniosek osoby ubezpieczonej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dodatek pielęgnacyjny z urzędu każdej osobie która ukończyła 75 lat, bez konieczności składania wniosku. Jeśli w przyszłości będziesz się starał o zasiłek pielęgnacyjny pamiętaj o tym, że oba te świadczenia nie mogą być wypłacane jednocześnie. W przypadku innych pytań dotyczących dodatku pielęgnacyjnego zadzwoń na naszą infolinię prawną.
Zasiłek chorobowy otrzyma każda osoba która podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Ważne jest jednak, aby przed przejściem na zasiłek chorobowy podlegać ubezpieczeniu przez pewien okres czasu. Osoby które podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, na przykład z tytułu umowy o pracę, zobowiązane są do przepracowania co najmniej 30 dni zanim skorzystają z zasiłku chorobowego. Natomiast osoby które podlegają nieobowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, na przykład z tytułu umowy zlecenia, zobowiązane są do przepracowania co najmniej 90 dni, zanim udadzą się na płatne zwolnienie chorobowe. Należy również Pamiętać, że przez pierwsze 33 dni przebywania na zwolnieniu lekarskim zasiłek chorobowy wypłacany jest przez pracodawcę z jego środków dopiero po upływie 33 dni zasiłek chorobowy zostanie wypłacony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli masz pytania dotyczące zasad wypłacania zasiłku chorobowego skorzystaj z naszej infolinii.
Jeśli po wykorzystaniu całego zasiłku chorobowego nadal jesteś niezdolny do pracy, natomiast dalsze leczenie i rehabilitacja dają szansę powrotu do zdrowia, może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego. Maksymalny okres trwania świadczenia rehabilitacyjnego wynosi 12 miesięcy, jednak lekarz orzecznik może przyznać świadczenie rehabilitacyjne na krótszy okres jeśli uzna, że będzie on wystarczające do odzyskania pełnej zdolności do podjęcia pracy. W przypadku, gdy lekarz orzecznik ZUS wyda niekorzystne dla Ciebie orzeczenie, pamiętaj, że możesz złożyć sprzeciw do Komisji Lekarskiej w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat zasad przyznawania świadczenia rehabilitacyjnego zadzwoń na naszą infolinie prawną.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom którzy zwolnieni są od wykonywania pracy z uwagi na nieprzewidziane okoliczności związane z opieką nad dzieckiem poniżej 8 lat. Prawo do zasiłku opiekuńczego nabędziesz w szczególności w przypadku nieoczekiwanego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły. Prawo do zasiłku opiekuńczego nabędzie również rodzic którego dziecko musi być izolowane z uwagi na podejrzenie nosicielstwa choroby zakaźnej. Ponadto prawo do zasiłku opiekuńczego nabędziesz również w przypadku choroby niani lub innej osoby sprawującej opiekę nad twoim dzieckiem. Jeśli chciałbyś uzyskać więcej informacji na temat zasad przyznawania zasiłku chorobowego zadzwoń na naszą infolinię.
Zasiłek wyrównawczy jest świadczeniem pieniężnym przysługującym pracownikowi ze zmniejszoną sprawnością do pracy. Warunkiem przyznania zasiłku wyrównawczego jest obniżenie wynagrodzenia za pracę na skutek poddania się rehabilitacji zawodowej w celu adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy. Wniosek o zasiłek wyrównawczy należy złożyć we właściwej dla swojego miejsca zamieszkania jednostce ZUS. Jeśli masz więcej pytań dotyczących zasiłku wyrównawczego zadzwoń na naszą infolinię.
Zasiłek macierzyński przysługuje kobiecie która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego lub urlopu wychowawczego. Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego uzależniony jest od ilości urodzonych dzieci. W przypadku urodzenia jednego dziecka zasiłek macierzyński przysługuje przez okres 140 dni. Natomiast w przypadku urodzenia bliźniaków zasiłek macierzyński przysługuje przez okres 217 dni. Prawo do zasiłku macierzyńskiego nabywa również kobieta zatrudniona na czas określony w przypadku której umowa została z powodu ciąży przedłużona do dnia porodu. Jeśli chciałbyś zasięgnąć więcej informacji na temat zasiłku macierzyńskiego skorzystaj z naszej infolinii.
Zasiłek pogrzebowy jest świadczeniem pieniężnym które przysługuje członkowi rodziny w związku z pokryciem kosztów pogrzebu. Oprócz członków rodziny do zasiłku pogrzebowego uprawniony jest również pracodawca zmarłego, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła jak również każda osoba obca która pokryła koszty pochówku zmarłej osoby. W przypadku członka rodziny pokrywającego koszty pogrzebu wysokość zasiłku pogrzebowego zostanie wypłacona w kwocie 4000 zł bez względu na wysokość poniesionych kosztów. W przypadku innych osób lub podmiotów wysokość zasiłku pogrzebowego uzależniona jest od wysokości poniesionych kosztów, nie może jednak przekroczyć kwoty 4000 zł. Jeśli pokryłeś koszty pogrzebu i chciałbyś otrzymać zasiłek pogrzebowy, złóż stosowny wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jeśli Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał niekorzystną dla Ciebie decyzję, skontaktuj się z nami Pomożemy Ci sporządzić odwołania oraz wyjaśnimy jakich argumentów użyć, aby pozytywnie zakończyć postępowanie odwoławcze.
Jeśli twoja sprawa wymaga osobistego stawienia się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ZUS Milicz, poniżej podajemy adres placówki.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ZUS w Miliczu
Adres placówki:
56-300 Milicz
ul. Kościuszki 22
POZOSTAŁE JEDNOSTKI ZUS W WOJEWÓDZTWIE DOLNOŚLĄSKIM:
ZUS Wrocław
ZUS Polkowice
ZUS Lwówek Śląski
ZUS Góra
ZUS Złotoryja
ZUS Lubin
ZUS Jawor
ZUS Głogów
ZUS Bolesławiec
ZUS Zgorzelec
ZUS Ząbkowice Śląskie
ZUS Nowa Ruda
ZUS Bystrzyca Kłodzka
ZUS Świdnica
ZUS Lubań
ZUS Kłodzko
ZUS Kamienna Góra
ZUS Jelenia Góra
ZUS Dzierżoniów
ZUS Wołów
ZUS Środa Śląska
ZUS Syców
ZUS Strzelin
ZUS Milicz
ZUS Trzebnica
ZUS Oława
ZUS Oleśnica
ZUS Wałbrzych
ZUS Legnica