Obowiązki właścicieli mieszkań należących do wspólnoty mieszkaniowej
Mam problem z wspólnotą mieszkaniową. Jestem osoba prywatną. Kupiłem stary budynek mieszkaniowy wielorodzinny, do remontu generalnego, podzieliłem go na 9 mieszkań, stopniowo remontowałem i sprzedawałem mieszkania .W pewnym momencie utworzyła się wspólnota mieszkaniowa i zażądała opłat na fundusz remontowy. Ja posiadam jeszcze kilka mieszkań niewyremontowanych a tym samym niegotowych do sprzedaży, aby uzyskać godziwą cenę ze sprzedaży mieszkań zainwestowałem w klatki schodowe elewacje aby nieruchomość nabrała wyglądu i przyciągnęła nabywców lecz wspólnotę to nic nie obchodzi że ja inwestuje w nieruchomość w której nie mieszkałem i mieszkać nie będę. Oczywiści robię to dla własnego zysku aby uzyskać większa cenę ale tym samym wyręczam wspólnotę ich fundusze na remont. Nie mogę jednocześnie inwestować i płacić na wspólnotę. Oczywiście wszystkie prace wykonałem za zgodą i aprobatą większości mieszkańców. Nie wiem jak mam to rozwiązać. Proszę o pomoc.
Niestety jako właściciel pozostałych niesprzedanych jeszcze lokali ponosi Pan wydatki związane z ich utrzymaniem. Jest Pan również zobowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra. Zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, na żądanie zarządu jako właściciel lokalu jest Pan również zobowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.
Na pokrycie kosztów zarządu jest Pan zobowiązany wpłacać zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca. Zaległości związane z zapłatą zaliczek mogą bowiem skutkować wystąpieniem przez zarząd wspólnoty z pozwem o zapłatę w postępowaniu upominawczym. Koszty zarządu nieruchomością które mogą być pokrywane z zaliczek stanowią w pierwszej kolejności wydatki na remonty i bieżącą konserwację. Kosztami zarządu nieruchomością są również opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę. Ponadto kosztami zarządu są objęte wydatki związane z ubezpieczeniem, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali. Również wydatki na utrzymanie porządku i czystości oraz wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy stanowią koszty zarządu nieruchomością należącą do wspólnoty mieszkaniowej.