porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Odpowiedzialność karna za przestępstwo uporczywego nękania

Od około 2 miesięcy jestem szantażowany i nękany telefonicznie oraz osobiście  przez  kobietę z którą miałem przelotną przygodę. Straszy mnie że zadzwoni do  żony i zakładu pracy i przedstawi kompromitujące mnie materiały. W zamian  za milczenie oczekuje korzyści finansowych. Zrobiłem błąd 2 razy zapłaciłem. I mam teraz  pytanie. Co mam dalej z tym fantem zrobić? Dodam również, że  nie wytrzymałem któregoś dnia i napisałem 2 sms-y, że jeżeli nie zaprzestanie nękania mnie to zgłoszę sprawę do prokuratury. I tu mam pytanie czy popełniłem wykroczenie? Czy może stosuje się tutaj zapis że nie stanowi groźby zapowiedź spowodowania postępowania karnego, jeżeli ma ona jedynie na celu ochronę prawa naruszonego przestępstwem. Nadmienię jeszcze że w tych sms-ach nie było żadnych wyzwisk, bluźnierstw,  niecenzuralnych zwrotów. Po zastanowieniu się nad zaistniałą sytuacją wstrzymam się z powiadomieniem prokuratury ale tylko do następnego Pani wyskoku, szantażu. Z góry bardzo dziękuję za wszelkie wyjaśnienie. Bardzo się denerwuje, że złamałem prawo. Jest to dla mnie o tyle ważne, że jestem urzędnikiem państwowym. Z góry bardzo serdecznie dziękuję, za pomoc prawną w tej sprawie.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Pana znajoma dopuściła się popełnienia dwóch przestępstw. Pierwszym przestępstwem jest stalking. Zgodnie bowiem z kodeksem karnym kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego by zachowanie mogło być uznane za stalking, nękanie przez sprawcę musi być uporczywe, a zatem polegać na nieustannym oraz istotnym  naruszaniu  prywatności  innej  osoby  oraz  na  wzbudzeniu w pokrzywdzonym   uzasadnionego   okolicznościami   poczucia   zagrożenia. Ustawodawca  nie  wymaga  przy  tym,  aby  zachowanie  stalkera  niosło  ze  sobą element agresji. Nadto prawnie irrelewantne jest w kontekście strony podmiotowej tego  przestępstwa    czy  czyn  sprawcy powodowany  jest  żywionym  do pokrzywdzonego uczuciem miłości, nienawiści, chęcią dokuczenia mu, złośliwością czy  chęcią  zemsty

Drugim zaś przestępstwem którego dopuściła się Pana była znajoma jest kierowanie w stosunku do Pana gróźb bezprawnych poinformowania żony o zdradzie małżeńskiej. Zgodnie bowiem z kodeksem karnym groźbą bezprawną jest groźba spowodowania postępowania karnego lub innego postępowania, w którym może zostać nałożona administracyjna kara pieniężna, jak również rozgłoszenia wiadomości uwłaczającej czci zagrożonego lub jego osoby najbliższej. Nie stanowi groźby zapowiedź spowodowania postępowania karnego lub innego postępowania, w którym może zostać nałożona administracyjna kara pieniężna, jeżeli ma ona jedynie na celu ochronę prawa naruszonego przestępstwem lub zachowaniem zagrożonym administracyjną karą pieniężną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *