porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Zatrudnienie na innym stanowisku po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.

Dzień dobry. Jestem mieszkanką Poznania. Pracuję w firmie międzynarodowej z siedziba w Warszawie. Firma z branży elektronicznej. Mam pytanie dotyczące prawa pracy. We wrześniu wracam po rocznym urlopie macierzyńskim. Mam umowę o pracę na pełen etat. Jestem regionalnym przedstawicielem handlowym w branży elektronicznej. W momencie przejścia na zwolnienie lekarskie z tytułu ciąży została wyznaczona osoba na zastępstwo na podległy mi teren. W umowie o pracę wyraźnie mam wyznaczone stanowisko na którym jestem zatrudniona. Moje pytanie jest takie. Czy po powrocie z urlopu macierzyńskiego pracodawca ma prawo zmienić mi aneksem stanowisko pracy? Czy pracodawca może przesunąć mi na inne pokrewne stanowisko pracy? Jeśli nie bardzo proszę o podpowiedz z jakiego artykułu kodeksu pracy mam korzystać. W razie jakichkolwiek pytań lub podpowiedzi niezbędnych do rozstrzygnięcia mojej kwestii proszę o kontakt mailowy. Bardzo proszę o pilną odpowiedź.

Niestety po zakończeniu urlopu macierzyńskiego pracodawca ma prawo dopuścić Panią do pracy już na innym stanowisku. Warunkiem przesunięcia pracownika na inne stanowisko pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego jest zapewnienie stanowiska które będzie odpowiadało jego kwalifikacjom zawodowym. Ponadto pracownik musi otrzymywać na nowym stanowisku wynagrodzenie jakie otrzymywałby gdyby nie korzystał z urlopu. Zmiana Pani stanowiska pracy musiałaby się odbyć aneksem do umowy lub wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy. Zarówno aneks do umowy jak i wypowiedzenie warunków tej umowy musi mieć formę pisemną.

Odmowa podpisania aneksu do umowy o pracę nie skutkuje żadnymi konsekwencjami dla pracownika. Natomiast w przypadku odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy skutkiem jest rozwiązanie umowy o pracę z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Natomiast jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków uważa się, że wyraził zgodę na te warunki.

W przypadku gdy pracodawca będzie chciał przesunąć Panią na inne stanowisko pracy na okres nie dłuższy niż trzy miesiące w roku, nie będzie zobowiązany do zmiany umowy. Zgodnie bowiem z kodeksem pracy wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Warunkiem jest aby przesunięcie na inne stanowisko pracy nie powodowało obniżenia Pani wynagrodzenia i odpowiadało posiadanym kwalifikacjom. Ponadto zmiana stanowiska musi wynikać z uzasadnionych potrzeb pracodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *