porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Wysokość dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych

Pracuje w terenie jako dostawca pieczywa, moim terenem działania jest województwo mazowieckie. Firma przydzieliła mi do celów służbowych samochód w celu realizacji wizyt u klienta. Moje miejsce zamieszkania to Warszawa. Nie mam możliwości wykonać swojej pracy w cyklu pracy 8 godzinnym, nie przysługują mi uprawnienia na wyjazdy służbowe takie jak delegacje z dietami. Wyjazdy w teren przekraczają 8 godzinny. Moje pytanie do Państwa brzmi. czas pracy. Czy mogę wnioskować do firmy w której pracuje o naliczanie nadgodzin przepracowanych ponadnormatywnie, powyżej 8 godzin pracy. Jeśli tak to na jaki paragraf kodeksu pracy mogę się powołać.

Pracując ponad ośmiogodzinny wymiar czasu pracy powinien Pan otrzymać dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Jeśli bowiem pracuje Pan ponad obowiązujące normy czasu pracy bądź też ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego Pana systemu i rozkładu czasu pracy, należy to uznać za pracę w godzinach nadliczbowych. Pracodawca może zobowiązać pracownika do pracy w godzinach nadliczbowych w dwóch sytuacjach. Po pierwsze praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna jeśli zachodzi konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii. Drugim najczęściej stosowanym powodem pracy w godzinach nadliczbowych są szczególne potrzeby pracodawcy.

To szczególne potrzeby pracodawcy są powodem kierowania Pana do pracy w godzinach nadliczbowych. Jednak pracodawca ma obowiązek w takiej sytuacji zapłacić Panu dodatek do wynagrodzenia, będący rekompensatą za pracę ponad dobowy wymiar czasu pracy. Wysokość dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych uzależniona jest od dnia oraz pory w której świadczy Pan pracę. Jeśli godziny nadliczbowe wypadają w nocy lub niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,  to wysokość dodatku wynosi 100 % wynagrodzenia za pracę. Dodatek w wysokości 100 % wynagrodzenia otrzyma również pracownik który pracuje w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto. Natomiast jeśli godziny nadliczbowe wypadają w każdym innym dniu pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 50 % wynagrodzenia za pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *