porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Warunki jakie należy spełnić aby otrzymać prawo jazdy

W obecnych czasach prawo jazdy jest dokumentem niezbędnym do tego aby móc normalnie funkcjonować. Przydatne jest również przy poszukiwaniu pracy, bowiem często jest jednym z warunków jej otrzymania. Dowiedzmy się zatem jakie warunki należy spełnić aby otrzymać prawo jazdy w Polsce. Pierwszą niezbędną przesłanką otrzymania prawa jazdy jest osiągnięcie wymaganego wieku. Wiek jaki musi osiągnąć osoba chcąca poruszać się pojazdami po drogach publicznych zależy od rodzaju pojazdu. Najmłodsza może być osoba która chce jeździć po drogach rowerem, wystarczy bowiem ukończenie dziesięciu lat, aby móc jeździć po drodze publicznej. Jeżeli chcemy przesiąść się z roweru na motorower lub czterokołowiec lekki musimy już ukończyć czternaście lat. Osoba które chce jeździć motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3 lub czterokołowcem musi ukończyć szesnaście lat. To samo tyczy się osób które chcą poruszać się ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym, zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą. Możliwość jazdy po polskich drogach samochodem osobowym uzależniona jest od ukończenia pełnoletności, natomiast ten kto chce jeździć motocyklem musi poczekać do ukończenia 20 roku życia.

Kolejnym czynnikiem niezbędnym do uzyskania prawa jazdy jest posiadanie odpowiednich warunków zdrowotnych w tym zdrowia psychicznego niezbędnych do tego by móc bezpiecznie poruszać się po drogach publicznych. Dlatego osoba które stara się o zdobycie prawa jazdy musi przedstawić ważne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnym do kierowania pojazdem mechanicznym oraz orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.

Ze wszystkich wymagań stawianych osobom starającym się o uzyskania prawa jazdy najtrudniejszy jest jednak warunek ukończenia wymaganego szkolenia no i zdanie egzaminów państwowych, zarówno tego teoretycznego jak i praktycznego. Na uzyskanie prawa jazdy nie mogą natomiast liczyć osoby u których stwierdzony został alkoholizm lub uzależnienie od innego uzależniającego środka. Przeszkodą do otrzymania prawa jazdy jest również ukaranie prawomocnym wyrokiem na zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Przy czym dotyczy to również osób którym zatrzymano prawo jazdy uzyskane za granicą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *