porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Udokumentowanie w ZUS zarobków z poprzednich lat

Witam, moja mama około 15 lat pracowała w hurtowni jako fakturzystka, z czego do stażu pracy ZUS nie zaliczył ponad 7 lat, ponieważ w legitymacji ubezpieczeniowej wpisane są zarobki roczne, brak jest udokumentowania zarobków miesięcznych ( są nie do zdobycia – prawdopodobnie uległy zniszczeniu ). Słyszałem o nowelizacji ustawy emerytalnej, dzięki której przy braku wykazu zarobków przyjmowane są za dany okres minimalne zarobki obowiązujące w tym czasie. Jednak wniosek o ponowne przeliczenie emerytury na tej podstawie został przez ZUS odrzucony. Czy jest podstawa aby odwoływać się do sadu, czy  może jest szansa zadziałać w sposób administracyjny żeby spowodować aby te lata zostały zaliczone do stażu pracy, co niewątpliwie wpłynie na zwiększenie emerytury. Potwierdzeniem że mama pracowała w tym okresie jest legitymacja ubezpieczeniowa, świadectwo pracy, być może uda się znaleźć stary dowód osobisty z pieczątkami.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jako organ administracji publicznej ma prawny obowiązek dopuścić każdy dowód przedstawiony przez stronę. Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, którym związany jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W szczególności dowodem mogą być dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych oraz oględziny. Niektóre fakty mogą być również stwierdzone poprzez oświadczenie złożone przez stronę pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe zeznania. Jednak takie oświadczenie można złożyć jedynie wtedy gdy przepis prawa nie wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia właściwego organu administracji.

Jeżeli przedmiotem złożonego przez Panią dokumentu jest okoliczność mająca znaczenie dla sprawy, Zakład Ubezpieczeń ma obowiązek uwzględnić Pani żądanie dotyczące przeprowadzenia dowodu z tego dokumentu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może nie uwzględnić Pani żądania wyłącznie wtedy gdy nie zostało ono zgłoszone w toku przeprowadzania dowodów lub w czasie rozprawy, lub jeżeli żądanie to dotyczy okoliczności już stwierdzonych innymi dowodami, chyba że mają one znaczenie dla sprawy. Obowiązkiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest zebranie w sposób wyczerpujący oraz rozpatrzenie całego materiału dowodowego. Jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych może również w każdym stadium postępowania zmienić, uzupełnić lub uchylić swoje postanowienie dotyczące przeprowadzenia dowodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *