porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku

Dzień dobry! Mieszkam wraz z dwoma braćmi i mamą w domu rodzinnym taty. Mieszka z nami jeszcze mama taty. mój tata zmarł 7 lat temu. Sprawa której chce zapytać dotyczy domu w którym mieszkamy (2 pokoje, kuchnia łazienka, korytarz). Dom wybudował dziadek z babcią, a dziadek już nie żyje, dom jest teraz współwłasnością babci, nasza i dwóch braci taty którzy nas popierają. Tata jeszcze za życia dobudował do domu 3 pomieszczenia a mama już po jego śmierci kończyła i wyposażała. Babcia teraz chce ten dom przepisać swojej córce (siostrze taty) która nie mieszka tu już od ok. 14 lat i mieszka na drugim końcu Polski. chciałam zapytać czy babcia ma jakaś możliwość wyrzucenia nas z domu jeśli mieszkamy tu od urodzenia i jesteśmy tu zameldowane? I czy my mamy prawo do tego co zrobił tata z mama czy nie? Bardzo proszę o szybka odpowiedź.

Z opisu Pani sprawy wynika, że jest Pani wraz ze swoim rodzeństwem współwłaścicielami zamieszkiwanej nieruchomości. Fakt ten sprawia, że Państwa babcia nie może wyrzucić was z przedmiotowego domu. Kodeks cywilny daje każdemu współwłaścicielowi prawo do korzystania z rzeczy wspólnej w sposób niezakłócający korzystania przez pozostałych współwłaścicieli. Bez waszej zgody babcia może przepisać całego domu swojej córce, ponieważ do czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu nieruchomości wymagana jest zgoda pozostałych współwłaścicieli. Przekazanie całej nieruchomości na rzecz córki jest bez wątpienia czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu rzeczą wspólną. Dlatego do takiej czynności prawnej wasza babcia będzie potrzebowała waszej zgody oraz zgody jej dwóch pozostałych synów.  Zgodnie z zapisami kodeksu cywilnego do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.

W przypadku gdy wasza babcia nie uzyska waszej zgody na przekazanie nieruchomości na rzecz swojej córki, to pozostanie jej jedynie możliwość złożenia do sądu rejonowego wydziału cywilnego wniosku o dział spadku. Dział spadku może nastąpić albo poprzez sprzedaż domu i podzielenie kwoty uzyskanej przy sprzedaży, albo poprzez przekazanie domu na własność jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych. Należy również pamiętać, że przy podziale spadku uwzględniane są również otrzymane przez spadkobierców darowizny które są zaliczane na poczet schedy spadkowej. Jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn oraz zapisów windykacyjnych, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna lub zapis windykacyjny zostały dokonane ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *